GÓRA

Męskie Czytanie. “Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie”

czytanie-rzeczy-plakat-pion-1BLUSZCZ / CHABIOR / SIMLAT oraz IWASZKIEWICZ
głosy / filmy / archiwalia

Środa, 18 listopada 2015 r., godz. 19.30
Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, Bracka 15, Warszawa

Uważam siebie za człowieka niezmiernie prostego i zwyczajnego, i nie wyobrażam sobie, żeby ktoś mógł się mnie bać – mówił Jarosław Iwaszkiewicz, jeden z gigantów polskiej literatury XX wieku. W PRL był instytucją: wielki posturą i popularnością, drukowany w ogromnych nakładach i ekranizowany, traktowany jak wyrocznia, ikona męskiego stylu i celebryta. Budził podziw, zazdrość i lęk.

Ale kim był prywatnie? Czego się wstydził, w kim się kochał. Kiedy przeżył największą namiętność, czy bywał samotny, czym pachniał i w co się ubierał. Wreszcie – kto pomagał mu na starość wyjść z wanny i komu ufał?

Do świata męskiej intymności zaprowadzą trzej świetni aktorzy: Przemysław Bluszcz, Janusz Chabior i Łukasz Simlat. Pokażą różne wcielenia człowieka, który żył w kilku skonfliktowanych rolach jednocześnie. Będą interpretować fragmenty nowej książki „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie” Anny Król (Wilk&Król Oficyna Wydawnicza, 2015).

To zaskakujący portret, bo po raz pierwszy tak otwarcie ukazany został homoseksualizm pisarza, jego stosunek do pieniędzy i polityki, choroba psychiczna żony, uczuciowe uwikłanie. Nowe są także materiały wykorzystane w opowieści: niepublikowane listy miłosne, rzeczy, ubrania, prywatne zapiski zachowane 35 lat po śmierci autora w setkach teczek.

Powstały oparte na faktach sceny fabularne: intymne zbliżenia, codzienne rozmowy, ulotne chwile. Prezentowane przez aktorów pozwolą być z Iwaszkiewiczem w osobistych momentach. Tych spędzonych z żoną Anną, ukochanym Jerzym Błeszyńskim, kuzynem Karolem Szymanowskim i zaufanym sekretarzem Szymonem Piotrowskim. Od młodości do schyłku życia, od nocnych zabaw w przedwojennym Zakopanem, aż po tragiczny finał miłości w szpitalu gruźliczym w Turczynku.

„Męskie czytanie” to wieczór, który połączy aktorstwo, archiwalia i obrazy wideo. Premierowo pokazane zostaną towarzyszące książce nowe materiały filmowe, nakręcone w miejscach ważnych dla Iwaszkiewicza. Prezentowane też będą artystyczne fotografie przedmiotów i strojów pisarza, przygotowane przez Olgę Świątecką. Specjalny udział w wydarzeniu będzie miał sam Iwaszkiewicz.

Historia się nie powtarza, ale może zrobi dla mnie wyjątek? – pisał w „Dziennikach“. Zapraszamy do udziału w niezwykłej powtórce zdarzeń sprzed lat.

Wstęp jest wolny.

Więcej informacji!

Event na Facebooku!

***

Rzeczy_IwaszkiewiczAnna Król, Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie, Oficyna Wydawnicza Wilk&Król, Warszawa 2015. ISBN: 978-83-935837-7-5. 384 strony.

Miała rok, gdy żegnał się ze światem. Nigdy się nie spotkali.
Trzydzieści pięć lat później otwiera jego szafę. Z czułością i fascynacją ogląda podszewki garniturów, odkrywa zagubione guziki, tubki kremów do golenia, bilety kolejowe, poplamione wciąż krawaty i zapiski na marginesach. Ze szpargałów, którymi nikt się nie zajmował, Anna Król układa na nowo opowieść o Jarosławie Iwaszkiewiczu, jednym z najważniejszych polskich pisarzy XX stulecia.

To pierwsza tak osobista książka o autorze „Panien z Wilka“ i „Tataraku“.
Odnalezione przedmioty prowadzą do jego spraw codziennych, uczuć i literatury. Dlaczego tak obsesyjnie notował w tanich brulionach? O czym rozmawiał z psem? Czego wstydził się przed ukochanym?
Niczym w filmowym scenariuszu, drobiazgowa dokumentacja pozwala stworzyć sceny z życia Iwaszkiewicza i towarzyszyć mu w najintymniejszych momentach.

Intensywna i splątana biografia ukazana jako wielka ulotność – kilka chwil, zapach starej wody kolońskiej. Piękna historia o tym, jak przemijamy. I jak niespodzianie czyjaś ciekawość przywraca do istnienia.

Nie spotkali się w rzeczywistości, ale od czego jest wyobraźnia?

Podróże w czasie są możliwe.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz