GÓRA

Zosia i jej jamnik

To jest książka, która w trudny do wyjaśnienia sposób, odkrywa w człowieku takie pokłady wrażliwości, o jakie by się go nie podejrzewało. Drań, czyli moje życie z jamnikiem Zofii Staneckiej jest trochę autobiografią, a trochę po prostu historią nierozerwalnej więzi, jaka połączyła główną bohaterkę, Zosię, z jej jamnikiem. To jest też opowieść, która doskonale nadaje się do wspólnego, rodzinnego czytania. Każdy znajdzie w niej coś ważnego dla siebie, każdego wzruszy i każdy się w niej zakocha.

Zofia Stanecka napisała taką historię, która wzrusza już od pierwszego zdania Wstępu. Wiemy przecież, że jest to opowieść o psie, Draniu, nazywanym też czasem Draniuszkiem, którego już nie ma, który był wielkim przyjacielem rodziny autorki i pamięć o nim nigdy nie zniknie, bo z pierwszym psem jest jak z pierwszą miłością: nigdy się go nie zapomina. Drań jest tekstem, który oddaje cześć małemu jamnikowi o silnym, niezłomnym charakterze. Ten wątek najbardziej wzruszy odbiorców, którzy mają psa lub tęsknią za tym, który był kiedyś w ich rodzinie. Nie jest to jednak cukierkowa opowieść, pomijająca trudności związane z pojawieniem się jamnika w domu. Jeśli więc dziecko chce mieć psa, powinniście najpierw wspólnie przeczytać tę książkę. 

Drań jest jednak przede wszystkim tekstem, który spodoba się dziadkom, rodzicom i dzieciom. Wspomnienia Zofii Staneckiej z dzieciństwa łączą pokolenia. Motywują do rozmów o czasach PRL-u, internowaniu bliskich, radzeniu sobie z traumą więzienia. Te trudne chwile pokazane zostały z perspektywy dorosłego taty, który często bywa w kiepskiej formie i budzi strach córki. Czytelnik poznaje też starania matki, która wykazuje się niezwykłą mądrością i empatią w rodzinnych kryzysach. Najbardziej dookreślona jest perspektywa córki, która wspomina swoje dzieciństwo tak silnie związane z psem. Chociaż tę historię opowiada Zosia, wiemy, że najważniejszym i tytułowym bohaterem jest Drań, który łączy ludzi, zmienia ich, staje się mądrym przyjacielem i pocieszycielem w czasie zwątpienia. Delikatne ilustracje Marianny Sztymy doskonale oddają klimat czasów, w których żyła Zosia. Obrazują najważniejsze momenty dzieciństwa, ale przede wszystkim pokazują charakter, przyzwyczajenia i wyróżniające cechy Drania. Zwłaszcza rysunki poglądowe wiele mówią nam o jamnikach i o tym, jak wygląda rodzinne życie z psem.

Drań mnie wzrusza. Polecam go do czytania wspólnie z dziećmi i psim przyjacielem na kolanach. Zofia Stanecka w doskonały sposób oddała charakter jamnika, ale też pokazała, na czym naprawdę polega więź, jaka łączy zwierzę z człowiekiem. Ile jest w niej mądrości, empatii i jak bardzo taki związek jest w stanie odmienić najtrudniejsze chwile w naszym życiu. Bo czasem po prostu dzielny, mały jamnik, sam pełen obaw, jest w stanie stanąć przy człowieku, by on nie musiał się bać.

Książka otrzymała wyróżnienie w kategorii literackiej w konkursie Książka Roku 2022 PS IBBY.

Szczegółowe informacje

Autor:Zofia Stanecka
Tytuł:Drań, czyli moje życie z jamnikiem
Wydawnictwo:Kropka
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2022
Ilustracje i opracowanie graficzne:Marianna Sztyma
ISBN:978-83-67157-92-6
Strony:136

Czytam To!:

0

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz