GÓRA

Klapu klap, czyli rzecz o dźwiękach codzienności

KlapuKlap.jpgKsiążki dla małych czytelników powinny przede wszystkim zachwycać ich światem, uczyć dostrzegania najmniejszych nawet elementów rzeczywistości, w jakiej żyją. Madalena Matoso, portugalska projektantka graficzna, oddała w ręce polskich dzieci książkę Klapu klap, którą nazwałabym podręcznikiem wprowadzającym najmłodszych w świat dźwięków.

Niewielu z nas zauważa, jak wiele dźwięków wydaje człowiek, który wykonuje codzienne czynności. Cmokamy dając najbliższej osobie całusa, pukamy puk, puk, kiedy chcemy wejść do mieszkania, śmiejemy się ha, ha, ha, kiedy jesteśmy radośni. O Madalenie Matoso mówi się jako o wizytówce portugalskiej sztuki dla dzieci. Jeśli obejrzycie przygotowane przez nią ilustracje, dostrzeżecie, jak doskonale odczytane zostały w nich potrzeby małych odbiorców literatury. Proste kształty, liczne barwy, pogodny nastrój panujący na obrazkach są tym, czego oczekują od książek najmłodsi.

Klapu klap przede wszystkim zaprasza do zabawy. Można tą książką potrząsać, głośno ją zamykać i otwierać, całować oraz przybijać piątkę znajdującym się w niej bohaterom. Rodzice mogą pokazać, jak rzeczywiście brzmią odgłosy, o których jest mowa w Klapu klap. Książka staje się wówczas motywacją do odgrywania scenek, przyglądania się otaczającym dziecko rekwizytom codziennego życia, przytulania, całowania i śmiania się. Dzięki niej również można nauczyć się liczyć. Wszystko to razem zbliża czytelnika i towarzyszących mu najbliższych, czyniąc z czytania i oglądania doskonałą zabawę.

Klapu klap motywuje dzieci i dorosłych do odkrywania dźwięków, które zwykle są ignorowane. Madalena Matoso nie pozwala zapomnieć o tym, jak wiele radości przynosi cmok!, odgłos wydawany podczas całowania i jak pięknie brzmi ha, ha, ha, które zmienia świat na bardziej kolorowy. Książka artystki jest więc motywem do nawiązywania więzi z najbliższymi i nabywania umiejętności radowania się światem.

Madalena Matoso, Klapu klap, Babaryba, Warszawa 2015. Tytuł oryginalny: Livro Clap. ISBN: 978-83-62965-15-1. 40 stron.

klapu

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz