GÓRA

Zło nigdy nie pozwoli o sobie zapomnieć!

Zło jest przekazywane z pokolenia na pokolenie dotąd, dokąd winni nie zostaną ukarani. Pojawia się w niekochanych dzieciach, w skrzywdzonych córkach i zaniedbanych synach*. Przychodzi wraz z pohukiwaniem sowy. Historia złych uczynków Katarzyny Zyskowskiej jest opowieścią o krzywdach, których konsekwencją stają się niegodziwości. Ukrywane i przemilczane. Ale zło nigdy nie pozwoli o sobie zapomnieć. 

Dawno nie czytałam powieści, w której byłoby tak dużo namiętności. W której miłość tak silnie byłaby związana z najbardziej przerażającymi przejawami zła. Która by tak intrygowała i poruszała. Historia złych uczynków zachwyca też misterną konstrukcją, w której każdy szczegół ma znaczenie. Nawet najdrobniejszy element świata przedstawionego, nieistotne z pozoru wydarzenie, czasem nawet na zawsze zmieniają bieg akcji. Bo przeznaczenia nie da się oszukać. Zło, które jest ukryte w człowieku, kiedyś zostanie ujawnione.

Nina, dziewczyna z prowincji, wychowywana tylko przez matkę, zdecyduje się studiować informatykę w Warszawie. Szybko znajduje pracę i zmienia swoje życie. Wszystko skomplikuje się, kiedy wejdzie w związek z zaborczym wykładowcą – Miłoszem. Czytając Historię złych uczynków, poznawać będziemy losy Niny i jej przodków, a także członków rodziny Miłosza. Niespodziewanie życiorysy wszystkich bohaterów zostaną połączone niewidoczną nicią zła, która nie zostanie przerwana do momentu, kiedy winni nie zostaną ukarani. Misternie utkana przez Katarzynę Zyskowską opowieść nie tylko zachwyca czytelnika dramatycznymi i przerażającymi historiami bohaterów. Bo Historia złych uczynków jest także powieścią o Polsce. Pisarka opowiedziała o wojnie, getcie warszawskim, losach Żydów ukrywanych w podwarszawskich majątkach, o Kresach i wysiedleniach mieszkającej tam ludności. Ale jest to też opowieść o Polsce powojennej, o układach z komunistycznymi władzami oraz o spotkaniach przy śledziku i wódce.

Katarzyna Zyskowska nieustannie zaskakuje czytelnika. Nic w jej powieści nie jest oczywiste, nawet za najbardziej banalnymi historiami, kryją się tajemnica i zło, któremu nie można się przeciwstawić. Historia złych uczynków to jest ponad pięćset stron opowieści, która wzbudza najsilniejsze emocje. Skończycie ją czytać z wypiekami na policzkach!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katarzyna Zyskowska, Historia złych uczynków, Znak literanova, Kraków 2018. ISBN: 978-83-240-3791-9. 512 stron.

* K. Zyskowska, Historia złych uczynków, Znak literanova, Kraków 2018, s. 512.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz