GÓRA

Big Book Festival 2018

Jeden z najlepszych festiwali czytelniczych w naszym kraju. Pierwszy zlot europejskich pisarek prognozujących rządy kobiet. Jedyny okrągły stół artystów wyobrażających sobie lepszą Polskę. Nowadefinicja człowieka i ciała w opowieściach science-fiction i nauce. Bezprecedensowe duety pisarskie.

Weź udział w zadziwiającej EKSPEDYCJI na krańce czasu i przestrzeni!

Big Book Festival – Duży Festiwal Czytania
22-24 czerwca // Warszawa // Fun Park & Arena Wspinaczkowa, ul. Merliniego 2

– ZADZIWIENIE to uczucie, który chcemy wzbudzić w czytelnikach łącząc świeżość i eksperymentalny charakter wydarzeń– mówią Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji “Kultura nie boli” po raz szósty organizujące Big Book Festival. – W zadziwieniu jest coś z radości odkrywania i dreszczu niewiedzy, odmładzająca moc pierwszego razu– zapraszają i ujawniają kolejne części programu festiwalu, który odbędzie się pod hasłem EKSPEDYCJA. Zapomnij o granicach! i zgromadzi pisarzy z 20 państw, m.in. Annie Proulx, Antonio Muñoza Molinę, Bernarda Stieglera i Lindę Polman.

Na festiwalu odbędą się dwie prestiżowe debaty publiczne, twórcy i odbiorcy kultury będą dyskutować na równych prawach. Emocjonujące rozmowy czytelników, artystów i pisarzy z Polski i Europy, którzy spotkają się przy zbudowanym specjalniena tę okazję okrągłym stole.

OKRĄGŁY STÓŁ ARTYSTÓW I CZYTELNIKÓW CIEMNO WSZĘDZIE, GŁUCHO WSZĘDZIE, CO TO BĘDZIE?

O tym, jakiej Polski życzylibyśmy sobie na kolejne 100lat, dyskutują czytelnicy i artyści.

JOANNA BATOR / PIOTR CIEPLAK / GABA KULKA / BORYS LANKOSZ / JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI / MARIAN PILOT / MAREK RACZKOWSKI / MICHAŁ RUSINEK / KLEMENTYNA SUCHANOW / TEN TYP MES

Debatę prowadzi żelazna dama Katarzyna Janowska.
Sobota, 23 czerwca, godz. 16.00

OKRĄGŁY STÓŁ EUROPEJSKICH PISAREK I CZYTELNIKÓW

PLANETA KOBIET

Co by się zmieniło, gdyby kobiety rządziły światem? Wyobrażają sobie czytelnicy oraz europejskie autorki.

JANA BEŇOVÁ – Słowacja  / CLÉMENTINE BEAUVAIS – Francja /
HILA BLUM – Izrael/ SVETLANA CÂRSTEAN – Rumunia/ SYLWIA CHUTNIK – Polska/ PETRA HŮLOVÁ – Czechy / JOSEFINE KLOUGART – Dania /
DALIA STAPONKUTĖ – Litwa/ KATARZYNA SURMIAK-DOMAŃSKA – Polska / TATIANA ȚÎBULEAC – Mołdawia

Debatę prowadzi pierwszorzędnyagent wywiadu – Michał Nogaś.
Niedziela, 24 czerwca, godz. 16.00

Wydarzenie realizowane dzięki EUNIC – European Union National Institutes for Culture.

Nowym partnerem merytorycznym festiwalu jest Uniwersytet SWPS. Jego wykładowcy, zainspirowani literaturą science-fiction i popkulturą, poprowadzą do przyszłości – opowiedzą o kosmicznych przestrzeniach, nowej definicji człowieka w dobie sztucznej inteligencji i niekoniecznie fizycznym, za to nieskończonym, życiu.

FANTASTYCZNE EKSPEDYCJE I: ZAKAZANE PRZESTRZENIE

Opowieść

O motywie ekspedycji, który od XIX wieku żyje w książkach science-fiction.
O kosmicznych wyprawach opisywanych, gdy europejscy kolonizatorzy podbijali Nowy Świat. O przestrzeni i terytoriach, wobec których ludzie stają się odkrywcami, badaczami i zdobywacami opowiada Paweł Pyrka, kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS.

Sobota, 23 czerwca, godz. 18.00

FANTASTYCZNE EKSPEDYCJE II: POWŁOKI I GRANICE

Opowieść
Co literatura science-fiction mówi o cielesności? Dlaczego cyberpunkowi pisarze postrzegają fizyczność jako więzienie dla umysłu? I czy sztuczna inteligencja pragnie mieć ciało? O przyszłości „istoty ludzkiej“ w dobie wtyczek i wszczepów opowiada Anna Warso, amerykanistka z Uniwersytetu SWPS.

Niedziela, 24 czerwca, godz. 18.00

POPRZEZ CIAŁO. TRANSPLANTACJE W LITERATURZE 

Warsztat

W opowiadaniu “Czy Pan istnieje, Mr Johns?” Stanisław Lem stworzył wizję medycyny transplantacyjnej. Opowieść tę zekranizował Andrzej Wajda. Zainspirowani ich dziełami badamy kierunki rozwoju medycyny, jej granice etyczne i nowe pojęcia tożsamości. Prowadzą: Joanna Jeśmian i Karol Jachymek, kulturoznwcy z Uniwersytetu SWPS.

Sobota, 23 czerwca, godz. 16.00, Uwaga: zapisy! spotkania@big-book.pl

Zadziwienie przyniosą też pisarskie duety. Po raz pierwszy w takich konfiguracjachi konwencjach, połączeni życzliwymiprzeciwieństwami, uznani polscy autorzy będą zastawiać na siebie pułapki, elokwentnie argumentować i posyłać adwersarzom ironiczne puenty.

JAK PISARKA Z PISARKĄ, czyli Lilka kontra Jolanta

Sylwia Chutnik rozmawia z Małgorzatą Kalicińską. O kobietach ze wsi i z miasta, o bohaterkach niespełnionych i wyjadaczkach, uciekających od prozy życia sentymentalistkach i unikających złudzeń cwaniarach.

Niedziela, 24 czerwca, godz. 14.00

JAK PISARZ Z PISARKĄ, czyli śledczy kontra archeolożka

Wojciech Chmielarz rozmawia z Martą Guzowską. Autorzy zastawiają na siebie pułapki i mętnie zeznają, byle drugie nie dotarło do prawdy. Wzajemne przesłuchanie w kwestii metod śledczych, prawa serii i mąk twórczych.

Sobota, 23 czerwca, godz. 18.00

Pełny program Big Book Festival na www.bigbookfestival.pl

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz