GÓRA

Baśnie wzmacniające

Roksana Jędrzejewska-Wróbel napisała siedem tradycyjnych baśni na nowo. Każda z nich poświęcona została jednej z ważnych cech, które sprawiają, że żyje się lepiej. Odnajdywanie w sobie mądrości, odwagi, wolności, twórczości, wytrwałości, pewności siebie oraz umiejętności współpracy to podstawowe wątki każdej opowieści. Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane są serią, która pomaga małym, a pewnie i dorosłym, czytelnikom pokonywać przeciwności, które pojawiają się każdego dnia. W nastrój baśniowości wprowadzają nas również ilustracje Marianny Oklejak.

Wkatalogu tej serii wydawniczej, Katarzyna Szantyr-Królikowska wspomina badania, o jakich pisano w 2017 roku w czasopiśmie Science. Przeprowadził je zespół psychologów z trzech amerykańskich uniwersytetów. Wyniki tych badań jednoznacznie pokazują, że już sześcioletnie dziewczynki uważają się za gorsze od chłopców. Uznają siebie za mniej zaradne, mniej odważne i mniej decyzyjne. Kiedy czyta się dziewczynkom teksty o pewnych, nieokreślonych płciowo, odważnych postaciach, one zawsze uznają, że jeśli ktoś jest mądry i dzielny, musi być mężczyzną. Te wyniki badań nie dziwią. Siedem szczęśliwych to kolejny krok do przełamania stereotypu. Wciąż wydają się potrzebne wzmacniające herstorie, które pomogą dziewczynkom nabrać pewności siebie.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel zachowała tradycyjne tytuły baśni i ich podstawowy koncept. Kwiat paproci jest historią o poszukiwaniu mądrości, Szklana Góra jest opowieścią o odwadze, Dziwożona – o wolności, Woda żywa – o twórczości, Żelazne trzewiki – o wytrwałości w niepełnosprawności, Kije samobije – o pewności sobie, a Śpiący rycerze – o sile zmieniania świata wspólnie z innymi. Każda z tych historii motywuje do działania i do walki o swoje szczęście.

Siedem szczęśliwych jest serią opowieści dla każdego, kto się boi, nie czuje się szczęśliwy, kto chciałby mieć wpływ na swoje życie, kto czuje się słaby, aby zrealizować swoje cele, kto nie czuje się pewny siebie, kto jest bezsilny i samotny. Ale nie tylko. Baśnie Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel są dla każdego, kto ma ochotę na przeczytanie ciekawej, pięknie zilustrowanej i motywującej do działania historii.   

Szczegółowe informacje

Autor:Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Tytuł:Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane
Wydawnictwo:Bajka
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2022
Ilustracje:Marianna Oklejak
ISBN:978-83-65479-76-1
Strony:36
Wiek:8+

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz