GÓRA

Spotkanie z Hanną Krall w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Zapraszam na kolejne spotkanie z cyklu Światło literatury zorganizowane przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i Wschodnią Fundację Kultury Akcent.

29 czerwca 2016 r. o godzinie 18.00 w Pałacu na Wyspie
spotkanie z Hanną Krall – reporterką przekraczającą granice reportażu
pt. Wsłuchać się w rytm świata

Rozmowę z autorką poprowadzi jej uczeń, reporter i eseista Mariusz Szczygieł, o literackich walorach jej twórczości opowie Bogusław Wróblewski, fragmenty wybranych utworów przeczyta Maja Ostaszewska.

Literatura faktu i literatura piękna (inaczej: fikcjonalna) to – pozornie – zjawiska nieporównywalne. Pisarz reporter chce być niemal przeźroczystym medium, przez które prześwieca struktura obiektywnie istniejącego świata, podczas gdy świat pisarza artysty (pisarza kreacjonisty) wydaje się skrajnie subiektywny.

Ale w przypadku Hanny Krall nie jest to takie oczywiste. Niektóre zabiegi stosowane przez nią przy reporterskiej rekonstrukcji świata są podobne do metod praktykowanych przez twórców dzieł fikcjonalnych. Sposób podejścia Hanny Krall do materii reportażowej sprawia, że jej dzieła – pozostając zawsze w zgodzie z dostępną człowiekowi prawdą o świecie – przekraczają jednocześnie granice reportażu, noszą wyraźne znamiona artyzmu (B.W.).

Więcej informacji!

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz