GÓRA

O macierzyństwie i wielkiej miłości w Radio Bogoria!

We wtorek w Radio Bogoria opowiedziałam o książce nagrodzonej Paszportem Polityki – Jak pokochać centra handlowe Natalii Fiedorczuk oraz o pięknie napisanym i równie pięknie wydanym świadectwie wielkiej miłości – Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza.

Jak pokochać centra handlowe Natalii Fiedorczuk to opowieść o macierzyństwie, w którym tytułowe centra handlowe są pewnym symbolem współczesnego bycia rodzicem. Bohaterka tej książki zostaje matką, która doświadcza depresji poporodowej, braku możliwości dopasowania się do ról społecznych, niepogodzenia się z następującymi w jej życiu zmianami, zarówno tymi fizycznymi, jak i dziejącymi się w jej najbliższym otoczeniu. Jest ciągle niewyspana i zmęczona. Czasem myśli już, że potrafi cieszyć się macierzyństwem, że odnajduje sens życia, ale ostatecznie udaje się do psychiatry po kolejną porcję leków. Sądzę, że książka ta pomoże wielu kobietom, które czują to samo. Doda im odwagi, aby zwrócić się gdzieś po pomoc, aby rozmawiać o problemach, które je niszczą.

Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza zostały opublikowane w wydawnictwie Znak. Dodam, że zadbano tu o piękną szatę graficzną, która sprawia, że ma się wrażenie wchodzenia w jakąś szczególną przestrzeń. Taką niezwykłą, intymną przestrzeń stanowią z pewnością listy. Te Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza w ręce czytelników trafiają po raz pierwszy. Kornel Filipowicz był największą miłością w życiu poetki. Pisze do niego na przykład: Przecież jesteś Najważniejszy. Sama artystka przyznawała, że zwróciła na niego uwagę w latach czterdziestych, jednak ich najwcześniejsza zachowana korespondencja pochodzi z roku 1966. Bardzo szybko staje się coraz częstsza. Bywa tak, że piszą do siebie codziennie. Czasem na skrawkach papieru, na kartkach pocztowych, do listów dołączają zabawne obrazki i zdjęcia. Grają przed sobą, wcielając się w różne role.

Zgodnie z wolą poetki całość tej korespondencji znajduje się obecnie w Bibliotece Jagiellońskiej i stanowi ona depozyt Fundacji Wisławy Szymborskiej. W książce rozwiązano liczne skróty, uwspółcześniono nieco ortografię, interpunkcję oraz pisownię. Ale zachowano zabawny, czasem przekorny styl autorów listów.

Kochana! Wychodząc do miasta zastałem w skrzynce 2 Twoje listy, z 12 i 13. Nie czytałem ich jeszcze, tak cieszę się, że je mam, otworzę je przy obiedzie. To fragment listu z 14 sierpnia 1968 roku Kornela Filipowicza do Wisławy Szymborskiej.

Takiej miłości życzę każdemu z Was.

***

Co Nowego w Bibliotece

każdy wtorek, godz. 15.30

Radio Bogoria

 

Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz, Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy, Znak, Kraków 2016. ISBN: 978-83-240-4361-3. 416 stron.

Natalia Fiedorczuk, Jak pokochać centra handlowe, Wielka Litera, Warszawa 2016. ISBN: 978-83-8032-128-1. 287 stron.

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz