GÓRA

Nasi dziadkowie i nasze babcie

Zagadki babci są jedną z najciekawszych książek dla dzieci (i dla dorosłych także), jaką przeczytałam na początku tego roku. To jest zbiór siedmiu opowiadań, napisanych przez znanych, polskich twórców literatury dla młodego czytelnika, przełamujących stereotyp babci i dziadka, a także relacji, jakie pojawiają się między dziećmi i seniorami. Sylwia Chutnik, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Tomasz Samojlik, Zofia Stanecka, Marcin Szczygielski i Ewa Winnicka napisali historie, które wzruszają, uczą empatii i uświadamiają, jak wspaniałymi i ciekawymi osobami są nasi dziadkowie.

Bardzo cieszę się, że ta książka powstała. Polscy twórcy i polskie twórczynie pokazali, jak dzisiaj wygląda życie seniorów. Babcie i dziadkowie borykają się ze starością i wynikającymi z niej trudnościami – to jest niezmienne – ale też ich codzienność wygląda inaczej niż codzienność ich przodków. W Zagadkach babci spotkacie seniorki zaangażowane społecznie, wojowniczki ekologiczne i badaczki dzikich zwierząt, które mają w sobie więcej siły oraz determinacji niż ich dzieci i wnuki. Są babcie zakochane w sobie i decydujące się na ślub w Amsterdamie. Główna bohaterka opowiadania Przyszywana babcia potrafi doskonale wczuć się w emocje i potrzeby dziewczynki, która marzy o posiadaniu własnej babci i przez to wpada w kłopoty. Najbardziej wzruszyły mnie bohaterki opowiadań Zofii Staneckiej i Grzegorza Kasdepke, które zaczynają otwarcie rozmawiać o swoich ograniczeniach, niespełnionych marzeniach i celach, które nie zostały zrealizowane. Wykazują się przy tym niezwykłą wprost mądrością życiową, aby przygotować wnuczków na to, co niesie przyszłość na przykład w kryzysowych momentach nieuleczalnej choroby. Niezwykle kojąca jest też Niedziela Ewy Winnickiej, w której pisarka pokazała niby zwykły dzień jednej rodziny, a stworzyła niesamowitą opowieść o łączeniu pokoleń, akceptacji i o miłości, która jest w stanie pokonać pojawiające się między ludźmi różnice. 

Zagadki babci pełne są mądrości, jaką posiadają tylko ci, którzy przeżyli tak dużo, jak nasi seniorzy. Nigdy nie zapomnę rozmowy babci i wnuczka z opowiadania Grzegorza Kasdepke. Kobieta tłumaczy kochającemu ją chłopcu, co stanie się, kiedy przestanie go pamiętać, a więc kiedy jej choroba będzie się pogłębiać. To ona wyjaśnia tajemnicę miłości, jaka łączy wszystkich dziadków i wszystkie babcie z najmłodszymi pokoleniami. Co szczególnie ważne, książka ta pokazuje małym odbiorcom, jak ciekawymi osobami są ich dziadkowie oraz jak wspaniałe historie o sobie mają do opowiedzenia. Trzeba tylko usiąść obok swojej babci na łóżku, wziąć ją za rękę i słuchać.

Ilustracje do książki wykonała ukraińska artystka, Oksana Draczkowska. Pokazała ona wszystkie emocje i więzi, jakie pojawiają się w relacjach seniorów oraz dzieci. Wybranie tej właśnie ilustratorki, jest według mnie kolejnym argumentem motywującym do sięgnięcia po tę książkę. Wszystkim seniorom, którzy mają problemy ze wzrokiem, polecam te historie także w postaci audiobooka do wspólnego, rodzinnego słuchania. Czyta je Anna Seniuk, która w niezwykle sugestywny sposób przedstawia przeżycia bohaterów książki.

Zagadki babci są niezwykle ważnym zbiorem opowiadań, bo pokazują nam współczesne babcie i współczesnych dziadków, którzy prowadzą bardzo aktywne życia i są niekiedy bardziej otwarci oraz tolerancyjni niż ich dzieci. Twórcy, znajdujących się w książce tekstów, uczą młodych czytelników empatii, pokazują jak bardzo połączeni są ze swoimi dziadkami, nawet jeśli tej łączności młodzi od razu nie dostrzegają. To są historie przepełnione miłością, zrozumieniem i mądrością, które pozwolą także i czytelnikom inaczej spojrzeć na własne wybory życiowe.

Szczegółowe informacje

Autor:Sylwia Chutnik, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Tomasz Samojlik, Zofia Stanecka, Marcin Szczygielski, Ewa Winnicka
Tytuł:Zagadki babci
Wydawnictwo:Frajda
Miejsce:Poznań
Rok wydania:2022
Ilustracje:Oksana Draczkowska
ISBN:978-83-8280-343-3
Strony:88

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz