GÓRA

Infografika, czyli jak porządkować nadmiar informacji

Informacja-jest-piękna_coverDzięki internetowi i innym mediom człowiek zyskał nieograniczony dostęp do informacji. Nigdy wcześniej nie byliśmy tak dobrze poinformowani, nigdy dotąd nie mogliśmy tak dużej grupie odbiorców i w tak szybkim tempie przekazać własnych przeżyć, myśli i spostrzeżeń. Internet pozwala mi na pracę w domu i kontakt z wieloma pracodawcami jednocześnie. Dzięki środkom masowego przekazu mogę się kontaktować z tobą, gdziekolwiek jesteś, o każdej porze dnia i nocy. Można by więc za Davidem McCandlessem stwierdzić, że internet jest piękny, bo jego centrum stanowi piękna informacja.

Jak jednak nie zgubić się w nadmiarze bodźców docierających do człowieka w przestrzeni mediów? Naprzeciw temu problemowi wychodzi infografika. Jest ona podstawowym elementem porządkowania faktów i przekazywania informacji w sposób atrakcyjny pod względem wizualnym. David McCandless w swojej książce Informacja jest piękna i na blogu Informationisbeautiful.net ukazuje sposoby pokazywania wiedzy na każdy temat tak, by można było ją lepiej ogarnąć wzrokiem i zrozumieć. Kluczem ułatwiającym poszukiwanie potrzebnych informacji stał się obraz.

Sięgając po książkę Informacja jest piękna, bardzo szybko zgłębisz wiadomości na wiele różnych, przydatnych w życiu tematów. Poznasz choćby dowody naukowe na konkretny, korzystny wpływ popularnych suplementów diety, przyjmowanych ustnie przez dorosłą, zdrowo odżywiającą się osobę. Dowiesz się, jakie są rodzaje kaw i jakie są ich składniki, kto najwięcej czyta, jakie książki powinno się poznać w życiu, co się je, kiedy wybierze się konkretny rodzaj diety, czym jest świadomość i z czego składają się lekarstwa na kaca z całego świata. To tylko namiastka problemów pokazanych w tej książce. Każdy zaprezentowany został w przejrzystej formie, za pomocą ciekawych i ułatwiających zapamiętanie otrzymywanych informacji infografik.

Wielokrotnie już, pisząc artykuły na różny temat, przekonałam się, że taki sposób opracowywania dostępnych wiadomości jest bardzo pomocny. Wystarczy jedno spojrzenie i już wiesz, o czym chcesz pisać i co jest w przypadku danego problemu najważniejsze. Infografiki stworzone przez Davida McCandlessa są nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym. W prostej formie kryje się mnóstwo treści. Obraz odświeża spojrzenie na różne aspekty naszego istnienia, porządkuje i ułatwia zapamiętywanie potrzebnych informacji. Co istotne, uczy też samodzielnego tworzenia podobnych zestawień ze wszystkich dziedzin życia.

 

Takie spojrzenie na informację, z jakim spotyka się czytelnik w książce Davida McCandlessa, pozwala uznać nadmiar bodźców pojawiających się w mediach za atut, nie zaś za przeszkodę w zgłębianiu wiedzy. Dzięki Informacja jest piękna zaczyna się dostrzegać walory wolnego dostępu do tak wielu przekazów. Nie walcz więc z napływem informacji, uporządkuj je, rozrysuj, a dostrzeżesz ich piękno.

David McCandless, Informacja jest piękna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2015. Tytuł oryginalny: Information is beautiful. Tłumaczka: Olga Siara. ISBN: 978-83-01-18296-0. 256 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz