GÓRA

Tomuś Orkiszek na tropie… po raz piąty!

tomus_orkiszekJestem kosmitką. To oczywiste. Skoro mieszkam w kosmosie, można mnie tak nazywać. Do takiego wniosku doszedł Tomuś Orkiszek, główny bohater detektywistycznej serii książek Agnieszki Stelmaszyk. W tomie piątym autorka zaprasza nas do przeżycia kosmicznej przygody, która jednak z przybyszami z obcej planety niewiele ma wspólnego.

Tomuś Orkiszek i jego przyjaciele, a więc chomik Euzebiusz, kotka Kicia i rybka Klotylda wybrali się na wakacje. Ich sława jednak nie pozwoliła im na odpoczynek. Zostali poproszeni o rozwikłanie zagadki związanej z piktogramami znalezionymi na polach rolników. W telewizji ogłoszono, że wykonały je wygłodniałe kosmochomiki, co bardzo ucieszyło Euzebiusza. Mieszkańcy wsi i przybywający tu turyści, czekali na spotkanie z obcymi. Biuro Śledcze Tomuś Orkiszek i Partnerzy nie dało się jednak zwieść oczywistym tropom. Jak więc można było przypuszczać, motywacja powstania tajemniczych kręgów była bardziej ludzka niż kosmiczna.

Tomus

 

Seria Biuro Śledcze Tomuś Orkiszek i Partnerzy wprowadza młodych czytelników w przestrzeń powieści detektywistycznej. Przybysze z gwiazd są kolejną historią, w której bohaterowie muszą rozwikłać skomplikowaną zagadkę. Uczą się przy tym współpracy i poznają, na czym polega prawdziwa przyjaźń, nawet ta, która rodzi się pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem. Co zaś najistotniejsze, Agnieszka Stelmaszyk pokazuje małym czytelnikom, jak wielkimi wartościami są uczciwość i dobroć. Przecież w imię tych wartości działa Biuro Śledcze Tomuś Orkiszek i Partnerzy.

W tomie Przybysze z gwiazd czytelnik zostaje zaproszony do przeżycia kosmicznej przygody. Tomuś i jego przyjaciele znów dostarczą odbiorcom tekstu dużo wrażeń, ale też pozwolą im się świetnie bawić, podczas rozwiązywania zagadki detektywistycznej. Jeśli więc macie ochotę na kolejne spotkanie z Biurem Śledczym Tomuś Orkiszek i Partnerzy, koniecznie sięgnijcie po tę książkę. A to jeszcze nie koniec przygód tych bohaterów.

Agnieszka Stelmaszyk, Biuro Śledcze Tomuś Orkiszek i Partnerzy. Przybysze z gwiazd, Zielona Sowa, Warszawa 2015, t. 5. Ilustrator: Anna Oparkowska. ISBN: 978-83-7983-421-1. 128 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz