GÓRA

Hirameki – znajdź szczęście w najmniejszym drobiazgu

Chcecie dowiedzieć się, w jaki sposób można odnajdywać szczęście w obcowaniu z książką i innymi ludźmi? Przyjdźcie na zajęcia z Głośnego Czytania organizowane w każdą środę w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Czytaliśmy dziś opowiadanie Leniwy dzień mysiej mamy Zofii Staneckiej z książki – Świerszczyk. Wielka Księga. Stało się ono pretekstem do rozmów o naszych mamach i o tym, jak można pomóc im cieszyć się życiem.

Później przeczytaliśmy piękną książkę – Przed twoim urodzeniem Rascala, aby porozmawiać z dziećmi o wielkiej miłości, która sprawiła, że pojawiły się na świecie.

Wszystkie z pozytywnych emocji, które wystąpiły podczas czytania i dyskusji, przelaliśmy następnie na papier. Opowiedziałam dzieciom o książce Hirameki, o poszukiwaniu szczęścia w najdrobniejszych elementach otaczającego nas świata i możliwości wyrażenia własnych przeżyć poprzez sztukę.

Staliśmy się też na kilkadziesiąt minut mistrzami hirameki. Robiliśmy kolorowe stempelki i tworzyliśmy z nich niesamowite obrazy. Wszystkie mamy zostały obdarowane drobnymi upominkami.

hirameki-4
hirameki-1

hirameki-2

hirameki-5

***

Hirameki_okladkaPeng i Hu, Hirameki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2016. Tytuł oryginalny: Der geniale Klecks- und Kritzelspaß. ISBN: 978-83-01-18630-2. 192 strony.

Rewolucja w kolorowankach!
Kleks?
Plamka?
Nie, to dzieło sztuki!
RYSUJ TO, CO WIDZISZ!
Światowy trend w Twoim domu, w pracy, w pociągu, gdziekolwiek zechcesz!
Hirameki doskonale ćwiczy nasze szare komórki, a dodatkowo to świetna zabawa dla ludzi w każdym wieku – od 3 do 103 lat! To propozycja dla wszystkich kochających rysować oraz śledzących najnowsze trendy. Miłośnicy barw i konturów mogą eksperymentować i improwizować według własnej fantazji. Tylko wyobraźnia jest Twoim ograniczeniem. W każdej plamce ukryte są figury, które można zadziwiająco łatwo ożywić!

przed-twoim-urodzeniem-okladkaRascal, Przed twoim urodzeniem, Czerwony Konik, Kraków 2016. Tytuł oryginalny: Bien avant toi. Ilustrator: Mandana Sadat. Tłumaczenie: Paulina Małochleb. ISBN: 978-83-939357-0-3. 32 strony.

Skąd się biorą dzieci? Wielu dorosłym wciąż bywa trudno odpowiedzieć na to pytanie. Dość paradoksalnie okazuje się, że może być łatwiej, kiedy przestaje ono być bezosobowe, a staje się osobiste. Bardzo osobiste. Mamo, tato, skąd się wziąłem? Jak to było, kiedy mnie nie było? Jak to było, zanim się urodziłem? O tym właśnie opowiada ta książeczka. Namalowało ją słowem i obrazem dwoje ludzi – autor tekstu Rascal i autorka ilustracji Mandana Sadat. Bardzo mnie cieszy, że to damsko-męski harmonijny dwugłos. Może właśnie dzięki temu historia, do której kontemplacji jesteśmy zaproszeni, brzmi i wygląda tak prawdziwie, pięknie i prosto? A mali i duzi czytelnicy mogą się dowiedzieć nie tylko tego, skąd się biorą dzieci, ale także – skąd się biorą rodzice…
Wojciech Widłak

ŚwierszczykŚwierszczyk. Wielka księgaLiteracki Egmont, Warszawa 2015. ISBN: 978-83-281-0940-7. 232 strony.

Od siedemdziesięciu lat bawi, uczy i przynosi dzieciom (i rodzicom) mnóstwo radości. Kto by pomyślał, że można być tak wiekowym, a tak bardzo na czasie?

„Świerszczyk” to coś więcej niż tylko pismo dla dzieci. To tradycja, to cała plejada najlepszych polskich autorów i ilustratorów. Ale przede wszystkim to magazyn, który towarzyszy już kilku pokoleniom. Z okazji siedemdziesiątej rocznicy istnienia „Świerszczyka” powstała Wielka Księga wypełniona najpopularniejszymi tekstami i bohaterami: Kotkiem Mamrotkiem, Zającem Kicajem i oczywiście najbardziej rozpoznawalnym polskim świerszczem – Bajetanem Hopsem. Do czytania przez dzieci i całe rodziny. Bo jak mawia Bajetan – „czytanie dobrze działa na rozum i chroni od kataru”!

hirameki

Czytam To!:

0

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz