GÓRA

Przedszkolaki nie oprą się tym pieskom!

liczypieskiRodzice bardzo często proszą mnie, bym poleciła im dobrą książkę dla dzieci. Mam problem ze spełnieniem tej prośby. Nie jest przecież łatwo wybrać taki tytuł, który podobałby się każdemu czytelnikowi. Wówczas wskazuję kilka, które zwykle spełniają oczekiwania wielu małych odbiorców literatury. Do nich należą Liczypieski Ewy Kozyry-Pawlak.

Ewa Kozyra-Pawlak jest artystką wszechstronną. Nie tylko ilustruje teksty dla dzieci, bo także je pisze. Jej Liczypieski są jedną z moich ulubionych książek dziecięcych, bo przede wszystkim zawierają w sobie wprowadzającą w miły nastrój historię. Do tego jest to opowieść ucząca empatii. Najpierw mali odbiorcy wczuwają się w czasem tragiczne historie bohaterów, wzruszają się nimi, by później uzyskać pocieszenie. Dzięki dobremu człowiekowi los piesków zostaje odmieniony! Dodam jeszcze, że opowieści o zwierzętach są najczęściej wybierane przez dzieci.

Liczypieski są też książką motywującą do twórczego działania. Piękne tkaninowe obrazki, które wypełniają po brzegi każdą jej stronę, zachwycają i zachęcają do stworzenia podobnych w domu. Można więc tę książkę czytać, oglądać, a później wzorować się pracami autorki w czasie zabaw plastycznych. Ewa Kozyra-Pawlak nadała jej również walor edukacyjny. Liczypieski są doskonałym narzędziem wspomagającym naukę liczenia w zakresie dziesięciu.

Jeśli więc połączy się wszystkie z wymienionych atutów książki, można mieć pewność, że spodoba się ona wielu małym czytelnikom. Liczypieski wzbudzają zainteresowanie ciekawą historią, uczą empatii, zachęcają do aktywności twórczej i pomagają w nauce liczenia. Przedszkolaki będą nimi zachwycone!

Ewa Kozyra-Pawlak, Liczypieski, Nasza Księgarnia, Warszawa 2015. ISBN: 978-83-10-12867-6. 32 strony.

liczypieski_fragm_rozklad

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz