GÓRA

Komiks bez kategorii wiekowej

Kogoś, kto już przeczytał Umarły Las, Nieumarły Las i Zew padliny, nie trzeba przekonywać do przeczytania historii Detektyw Wróbel i złamane pióro. Tomasz Samojlik i Adam Wajrak stworzyli znów razem komiks idealny dla wielbicieli detektywistycznych zagadek połączonych z dużą dawką wiedzy na temat zwierząt. Tym zaś, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z komiksami tego duetu autorów, trzeba pozazdrościć, że dopiero przed nimi wspaniała przygoda ze świetnymi książkami.

Mamy więc pierwszy tom kolejnej serii komiksów, które tym razem zapraszają nas do świata zwierząt miejskich. Jeśli wydaje się nam, że życie zwierząt w mieście jest nudne, jesteśmy w błędzie. Między ogromnymi apartamentowcami, w zakamarkach starych kamienic, w parkach, śmietnikach i ciemnych zaułkach kanałów dzieje się naprawdę dużo. Żeby nam pokazać ten świat, Tomasz Samojlik i Adam Wajrak stworzyli nowego bohatera, Domikusia, Detektywa Wróbla, ale nie zawiedli też fanów poprzednich ze swoich książek, ponieważ niektóre dobrze już znane nam, leśne zwierzęta, przywędrowały do miasta, by tam przeżyć wielką przygodę.

Dużym atutem tego komiksu jest wyrysowana z pazurem zagadka detektywistyczna. Detektyw Wróbel z przyjaciółką Purzysławą starają się wyjaśnić tajemnicę spadających z nieba i tracących przytomność ptaków. Okazuje się, że nie jest to łatwe zadanie, gdyż główny bohater nieustannie trafia na tych, którzy chcą go pożreć. Składając kolejne części detektywistycznej układanki, czytelnicy zdobywają wiedzę o mieszkających w miastach ptakach. I ostatecznie dowiadują się, że sposobem na pozbycie się śmiertelnego niebezpieczeństwa są kropki, które pojawiają się na pierwszych stronach komiksu.

Detektyw Wróbel i złamane pióro jest komiksem, który połączy we wspólnym czytaniu młodsze dzieci oraz młodzież. Jestem też przekonana, że i dorośli będą się świetnie z nim bawić. Wszyscy z nas otrzymują tu zajmującą zagadkę detektywistyczną, dużą dawkę dobrego humoru i jeszcze większą wiedzy na temat życia miejskich ptaków. Tomasz Samojlik i Adam Wajrak są duetem idealnym do tworzenia historii, które są w stanie zatrzymać w zdumieniu czytelników w każdym wieku. 

Szczegółowe informacje

Autor:Adam Wajrak
Tytuł:Detektyw Wróbel i złamane pióro
Wydawnictwo:Agora dla dzieci
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2023
Ilustracje:Tomasz Samojlik
ISBN:978-83-268-4070-8
Strony:128

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz