
Eve Ainsworth w Radiu Bogoria i Rudzka na Czytam to!
W tym tygodniu na Czytam to! Na początek dwie bardzo ważne książki nie tylko dla młodzieży. Powinni je przeczytać też rodzice i nauczyciele. Bo nie wolno nam zgadzać się na poniżanie innych z powodu ich wyglądu czy pochodzenia. Nie ma też we mnie zgody na przemoc domową i szkolną. Te książki otwierają oczy na cierpienie zwłaszcza młodych ludzi!
7 dni i Zadurzenie Eve Ainsworth. O książkach opowiadałam wczoraj w Radio Bogoria w audycji Biblioteki Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki – Co Nowego w Bibliotece. Do słuchania audycji zachęcam w każdy wtorek o godz. 15.30!
Po ich recenzje zapraszam na www.czytamto.pl dzisiaj wieczorem.
Wkrótce też opowiem o Krótkiej wymianie ognia Zyty Rudzkiej.
Eve Ainsworth, 7 dni, Zielona Sowa, Warszawa 2015. Tłumaczenie: Marcin Mortka. ISBN: 978-83-7983-417-4. 288 stron.
Jess jest zastraszana przez swoją rówieśnice Kez. Z tego powodu jej bezpiecznie życie szkolne, zmienia się w piekło. Kez ma również mnóstwo problemów, ale wciąż pociesza ją fakt, że jest lepsza od Jess – a przynajmniej tak myśli… Bezkompromisowo i celnie ujęty problem, z którym borykają się nastolatki na co dzień.
Siedem dni jest książką potrzebną. Przedstawione w niej losy Jess i Kez, dziewczyn z jednej klasy z typowej szkoły w Anglii, są bliskie wielu młodym ludziom i pokazują nie tylko skutki agresji – hejotowania – ale także mechanizm jej narastania oraz przyczyn, które często ją wywołują.
Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak
Eve Ainsworth, Zadurzenie, Zielona Sowa, Warszawa 2016. Tytuł oryginalny: Crush. Tłumaczenie: Marcin Mortka. ISBN: 978-83-7983-911-7. 256 stron.
Will jest przystojny i kochający. O takim chłopaku zawsze marzyła Anna. Jest także humorzasty i nieprzewidywalny. Miota się między obsesją, a czymś znacznie mroczniejszym…
Czy Anna rozpozna znaki, póki nie jest za późno?
Przejmujący obraz toksycznego związku.
Zyta Rudzka, Krótka wymiana ognia, W.A.B., Warszawa 2018. Seria: Archipelagi. ISBN: 978-83-280-5061-7. 192 strony.
Powieściowy powrót cenionej autorki po kilkunastu latach milczenia.
Krótka wymiana ognia, czyli historia miłosnego piekła. Fragmenty losów różnych bohaterów tworzą historię rodziny, która rozpada się na kawałki. Związki z żoną, kochankami, córkami tworzą wielowątkową opowieść o seksualności kobiet. Nieoczywistej, formacyjnej i ciągle na nowo odkrywanej, której symbolem jest Mokra – rzeka z dziecinnych stron. Protoplastka rodu opowiada swoje życie studni. To wojenne i to współczesne. Naznaczone wyobcowaniem, walką o mężczyznę, trudnym macierzyństwem. Jest tu i miejsce dla aktora dubbingowego, jego emocjonalnych uzależnień i porzucającej swój zawód tłumaczki, zaginionego cudownego dziecka…
Pewnego dnia podszedł do mnie mężczyzna z papierosem: ma pani ogień?
Odpowiedź zajęła mi kilka lat, ale pytanie było jak iskra.
Moja wyobraźnia zajęła się i stanęła w płomieniach. Buchały metafory – pirotechniczne, miłosne, nawet strażackie.
Kopciła się historia.
A może było tak, że to ja podeszłam, o nic się nie prosiłam, tylko kazałam sobie podać ogień. I po to samo wysłałam moje bohaterki.
Mówiąc najkrócej.
Zyta Rudzka