GÓRA

7 dni, czyli tydzień z życia ofiary i oprawcy

7 dni dajcie do przeczytania swoim córkom i synom. A później porozmawiajcie z nimi o ich szkolnym życiu, dorastaniu, przyjaźniach i pierwszych miłościach. Wprost zapytajcie o przemoc i problemy rówieśników. Eve Ainsworth pokazuje, że dla młodych ludzi wsparciem powinni być najbliżsi. Jeśli oni nie zainteresują się nimi, jeśli sami nie będą dawać im poczucia bezpieczeństwa, każdy dzień tygodnia będzie tylko kolejnym dniem, który udało się przetrwać.

7 dni to jest powieść młodzieżowa, ale powinien ją przeczytać każdy. To jest lektura obowiązkowa dla rodziców i wszystkich tych, którzy pracują z nastolatkami. Bo my-dorośli czasami mówimy, że nic się nie dzieje, kiedy na przykład dziewczyny śmieją się z grubej koleżanki. Myślimy sobie, że tak było zawsze. Kiedy ktoś był inny, odstawał od grupy, dokuczano mu. Nic wielkiego. Każdy to przeżywał. Ale Eve Ainsworth pokazuje, że w siedem dni można złamać komuś życie. Można człowieka upokorzyć tak, że nie będzie chciał wyjść z domu, a i w domu będzie się ze sobą czuł źle. Bez wsparcia najbliższych, bez zainteresowania i pomocy, może dojść do tragedii. Podobnie ci, którzy gnębią innych. Nikt nigdy nie zastanawia się, dlaczego to robią, co dzieje się w ich domu. Naszym obowiązkiem jest reagowanie na każdą niesprawiedliwość, naszym obowiązkiem jest bronienie ludzkiej godności i interesowanie się drugim człowiekiem.

Książki Eve Ainsworth to jest głos w sprawie poniżanych i tych, którzy zmagają się z przemocą domową oraz szkolną. Wszyscy z głównych bohaterów 7 dni borykają się z problemami rodzinnymi – rozwodami rodziców, biedą, przemocą domową, porzuceniem lub brakiem zrozumienia. To wpływa na ich funkcjonowanie w grupie rówieśniczej – są ofiarami przemocy i nie umieją się bronić albo są oprawcami, którzy nie potrafią zapanować nad własnym gniewem oraz emocjami. Nic tu nie jest oczywiste. Nie można usprawiedliwiać oprawcy. Ale należy bacznie przyglądać się każdemu ze swoich rówieśników, bo krzywdziciel może być ofiarą innego krzywdziciela.

7 dni jest opowieścią młodych ludzi, którzy nie potrafią poradzić sobie w życiu, bo nikt z najbliższych nie daje im poczucia bezpieczeństwa. Eve Ainsworth pracując z młodzieżą, poznała problemy i potrzeby młodych ludzi. Doskonale też wie, o czym i jak do nich mówić. Ich głosem opowiedziała o krzywdzie, która nigdy nie powinna się wydarzyć. Jej powieść wzrusza, ale też otwiera oczy na cierpienie drugiego człowieka.

Eve Ainsworth, 7 dni, Zielona Sowa, Warszawa 2015. Tytuł oryginalny: 7 days. Tłumaczenie: Marcin Mortka. ISBN: 978-83-7983-417-4. 288 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz