GÓRA

Miłość silniejsza niż śmierć naprawdę istnieje! – Recenzja

O Ann Brashares pisze się jako o bestsellerowej powieściopisarce. Dużą popularność przyniosły jej książki z serii „Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów”. W roku 2012 Wydawnictwo Otwarte oddało w ręce czytelników „Nigdy i na zawsze” powieść, po przeczytaniu której uznacie, iż banalne stwierdzenie „miłość silniejsza niż śmierć” jest jak najbardziej prawdziwe i uwierzycie w moc przeznaczenia.

„Nigdy i na zawsze” jest opowieścią o miłości. Głównymi bohaterami są Daniel i Lucy. Nim się spotkali we współczesnym świecie, wiele razy rodzili się i umierali. Ich losy przecięły się po raz pierwszy w roku 541. Ponieważ byli sobie przeznaczeni, kończąc jedno życie, rodzili się w następnym. Wielokrotnie spotykali się. Lucy, która niegdyś nosiła i inne imiona, nie pamiętała o Danielu w swoich kolejnych istnieniach. On jednak posiadał dar pamiętania poprzednich wcieleń i niemal zawsze odnajdywał swą ukochaną. Aż do roku 2009 nie mogli być razem, ponieważ na ich drodze do szczęścia pojawiały się nieustannie jakieś przeciwności. Choć i wtedy nie obyło się bez pewnych trudności. Na „Nigdy i na zawsze” miłosna historia Lucy i Daniela się jednak nie kończy. Powieść pozostaje otwarta, a czytelnik nienasycony, musi czekać na ciąg dalszy, który, mam nadzieję, nastąpi…

Czytając powieść Ann Brashares, wraz z bohaterami czytelnik odwiedzać będzie różne zakątki świata w rożnych momentach historii. Wspomnienia Daniela przemieszane zostały z fragmentami, w których o swoich przeżyciach opowiada Lucy. Zatem opowieść rozpruwa się na wiele różnych cząstek. Każda z nich jest ciekawa, każda ukazuje jakąś historię, która kończy się wraz ze śmiercią bohatera. W całości jednak mamy do czynienia z jedną opowieścią o miłości i sile przeznaczenia, które powoduje, że uczucie silniejsze jest od śmierci.

Lektura „Nigdy i na zawsze” sprawi wam wiele przyjemności. Spowoduje też z pewnością, iż zaczniecie zastanawiać się czy otaczających was ludzi nie znaliście już w przeszłości. Zaczniecie zwracać uwagę na detale codziennego życia, wspomnienia, deja vu, wszystko, co mogłoby świadczyć o tym, iż życie, które wiedziecie dzisiaj, nie jest jedynym danym wam w historii świata.

Ann Brashares. Nigdy i na zawsze. Tytuł oryginalny: My Name is Memory. Wydawnictwo Otwarte. Kraków 2012. ISBN 978-83-7515-198-5. 352 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz