GÓRA

Po prostu Żuławski – Recenzja

Ponieważ pisałam tekst o Andrzeju Żuławskim, przygotowując się do niego, obejrzałam wiele wywiadów z reżyserem i pisarzem, przeczytałam też wywiad-rzekę „Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej”. Wywiad z artystą przeprowadzili Piotr Kletowski i Piotr Marecki. Jest to pozycja z 2008 roku i myślę, że wartą ją przypomnieć.

Andrzej Żuławski nie jest dobrze znany w Polsce, szczególnie młodemu pokoleniu. Mówi się o nim dzisiaj raczej tylko w kontekście jego romansu z Weroniką Rosati i konfliktu z jej rodziną po wydaniu książki „Nocnik”. Nie o tym jednak chcę pisać. Wywiad-rzekę z reżyserem i pisarzem czyta się z wielką przyjemnością. A. Żuławski z właściwą dla siebie przekorą i erudycją opowiada w nim o całym swoim życiu. Trzeźwo ocenia działania swoich przodków, przedstawia krok po kroku własne przeżycia. Odnosi się tu także do rzeczywistości PRL-u i współczesnej, obie krytykując, jeśli trzeba ostro i dosadnie. Co zaś najważniejsze, z rozmowy tej wyłania się obraz artysty pełnego i tak bardzo charakterystycznego. Pokazuje się on czytelnikowi jako reżyser i pisarz. Nie ze wszystkimi poglądami A. Żuławskiego się zgadzam, ale ogromną przyjemność sprawiło mi czytanie tej książki. Myślę także, iż Piotr Kletowski i Piotr Marecki byli odpowiednimi dla niego rozmówcami, trafnie puentującymi i sprawnie dyskutującymi o wielu różnych sprawach. Nie dali się artyście zaskoczyć w żadnym niemal momencie, a kto oglądał czy słuchał przeprowadzane z nim rozmowy ten wie, że nie jest to zadanie łatwe.

„Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej” jest zatem lekturą, którą polecam i do której będę wracać. Jeśli chcecie przeczytać rozmowę ciekawą, odnoszącą się do szerokiej problematyki związanej z najnowszą historią Polski, filmem, literaturą i zjawiskami popkultury, sądzę, że wywiad-rzeka z Andrzejem Żuławskim przeprowadzony przez Piotra Kletowskiego i Piotra Mareckiego spełni wszystkie wasze oczekiwania.

Piotr Kletowski, Piotr Marecki. Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej. Wywiad-rzeka. Krytyka Polityczna. Warszawa 2008. ISBN 978-83-61006-38-1. 528 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz