GÓRA

Walka o marzenia

Trudno żyje się z rodzicem, który jest niezadowolony z tego, kim jest, nie ma własnych pasji i musi codziennie chodzić do znienawidzonej pracy. Taki dorosły, który kiedyś zrezygnował z tego, co najbardziej lubił robić, który nie zawalczył o swoje marzenia, jest sfrustrowany. A negatywne emocje, które gromadzą się przez lata, najłatwiej wyładować na swoich dzieciach. Tytułowy bohater powieści młodzieżowej Świat Mundka, jest trzynastolatkiem, który rysuje świetne komiksy. Jego koleżanka, Inga, chciałaby być aktorką. Jednak ani oni, ani ich znajomi nie mogą spełnić własnych marzeń, ponieważ są przymuszeni do realizacji celów, wyznaczonych przez dorosłych.

Odwieczna walka międzypokoleniowa trwa dotąd, aż ktoś nie przejrzy na oczy i nie przyzna, że się myli. Zwykle rzecz ta należy do rodziców, ale wiadomo – dorośli nie lubią przyznawać się do własnych błędów. W Świecie Mundka młodym ludziom nie jest łatwo. Rysowanie komiksów nazywane jest przez ojca bezużytecznym smarowaniem. Sam sfrustrowany jest pracą, bo ma za szefa rówieśnika, który kiedyś gnębił go w szkole. Mundek codziennie słyszy, że powinien zając się czymś pożytecznym i pomyśleć o swojej przyszłości. A przecież jest tylko siódmoklasistą i potrzebującym wsparcia dzieckiem.

Inga wychowuje się w wielodzietnej rodzinie, w której ciągle brakuje pieniędzy. Jej pasją jest aktorstwo, dostała się nawet na casting do filmu i w nim zagrała, ale matka krytukuje jej zainteresowania. A kiedy dziewczyna popełni jakiś błąd – ojciec stara się uczynić z niej dobrego człowieka za pomocą paska od spodni. Pozostali bohaterowie tej opowieści nie mają lepiej. Mimo, że są bogaci i inni im tego zazdroszczą, rodzice stosują wobec nich przemoc. Wszyscy dorośli – prócz cioci Teni – jedynej powierniczki tajemnic Mundka, przy pomoc dzieci chcą spełniać nie ich, a swoje marzenia. Albo na nich właśnie wyładowują swoje frustracje.

Świat Mundka jest przede wszystkim opowieścią o życiu młodych ludzi, którzy tak jak czytelnicy książki Katarzyny Wasilkowskiej, codziennie borykać muszą się z różnymi problemami w domu i szkole. Każdemu wydaje się, że ma najgorzej i nikt nie przypuszcza nawet, jak wiele zła dzieje się w rodzinach rówieśników. Ta powieść jest pełna zwrotów akcji i zaskoczeń, które pozwalają zrozumieć, co jest w życiu najważniejsze. Najlepiej sens życia ludzkiego rozumieją – ekscentryczna ciocia Tenia oraz znienawidzona przez wszystkich, a jednak niezwykle mądra i odważna w swoich poglądach, dyrektorka Ściernopolska. Warto wsłuchać się w to, co mówią te bohaterki, żeby przekonać się, o co warto w życiu walczyć.

Powieść Katarzyny Wasilkowskiej otworzy oczy wielu młodym odbiorcom. Inaczej patrzeć będą na swoich rówieśników, nawet na tych przez których są gnębieni i wyśmiewani. Bo, jak się często okazuje, oprawcy są ofiarami przemocy swoich bliskich. Przede wszystkim jednak Świat Mundka jest poruszającą historią zagubionych, młodych ludzi, którzy odnajdują się w świecie dopiero wtedy, kiedy poświęcą się swojej pasji i zawalczą o swoje marzenia. Nie wszystkie się spełniają, ale życie potrafi zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie.

 

Wyróżnienie w kategorii literackiej w konkursie Książka Roku 2020 PS IBBY

Szczegółowe informacje

Autor:Katarzyna Wasilkowska
Tytuł:Świat Mundka
Wydawnictwo:Literatura
Miejsce:Łódź
Rok wydania:2020
Ilustracje:Robert Konrad
ISBN:978-83-7672-910-7
Strony:288
Seria:To lubię!

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz