GÓRA

Ludowe zabawy

Przybywający do gospodarstw przebierańcy, kolorowi i hałaśliwi wędrowcy zapowiadali szczęście w rodzinie oraz urodzaj na polu. Turonie, żandary, herody pojawiający się w domach małych czytelników, będą dobrą wróżbą, ale też zapowiedzią znakomitej zabawy - śpiewania, tańców, kolorowania, malowania i wyklejania. Anna Kaźmierak w zachwycającej barwami i dynamiką opowiadania książce aktywnościowej, prezentuje ludowe zabawy, wiejskie maskarady, które w niektórych regionach Polski odbywają się do dzisiaj.

Bohaterowie książki Anny Kaźmierak przybywają w czasie świątecznym. Swoją wędrówkę rozpoczynają 6 grudnia. Odwiedzają gospodarstwa przed świętami Bożego Narodzenia, w czasie między świętami a Nowym Rokiem, później przed postem, a nawet w wybrane dni wielkiego postu. Przebierańcy towarzyszą też przygotowaniom do świąt wielkanocnych i ich celebrowaniu. Kolędnicy i inni przebrani wędrowcy są oczekiwani z niecierpliwością. Przynoszą szczęście, za co są obdarowywani smakołykami i innymi podarkami. Jeśli pominą któreś z gospodarstw, jest to zły znak. A gospodarzom, którzy nie chcą ich wpuścić, śpiewają złośliwą piosenkę.

Turoń to kolędniczy przebieraniec, prawdziwie przerażający, przypominający zwierzę. To postać odwiedzająca gospodarstwa w okresie bożonarodzeniowym. Żandary można spotkać w poniedziałek wielkanocny. Bohaterowie korowodu żandarów oblewają ludzi wodą i składają im życzenia pomyślności. Herody to widowiska odbywające się 26 grudnia, ukazujące zwycięską walkę dobra ze złem. Herodami nazywa się też postacie występujące w tym przedstawieniu. Tytułowi bohaterowie książki Anny Kaźmierak wywołują zastępy kolorowych przebierańców, którzy są właściwi dla różnych regionów Polski. Wszyscy zaś pokazują jak barwna, dynamiczna i wesoła jest kultura ludowa. Być może więc Turonie, żandary, herody będą zachętą, by przyłączyć się do tego kolorowego korowodu, a być może także – tam gdzie już o nich zapomniano – przywrócić dawne zwyczaje.

Turonie, żandary, herody są książką aktywnościową, która dzięki temu, że jest barwna, dynamicznie opowiedziana i zilustrowana, a także wspaniale wydana, zachęca do aktywności twórczych – malowania, bazgrania, wyklejania, a co za tym idzie, do tańczenia i śpiewania, jak jej bohaterowie. Krótkie teksty są zachętą do tworzenia własnych przebierańców, ale też źródłem wiedzy na temat kultury ludowej, o której trzeba wciąż opowiadać.

Warto więc, by Turonie, żandary, herody – jak dobra, świąteczna wróżba pojawiły się w domach małych czytelników. Jak długo wyczekiwani i z radością przyjmowani kolędnicy, niech będą zaproszeniem do dobrej zabawy i przypomnieniem zwyczajów naszych przodków, w wielu regionach Polski już zapomnianych. Anna Kaźmierak zaprasza do wiejskiej maskarady, nie znajdziecie dziś piękniejszego zaproszenia do świętowania.

Szczegółowe informacje

Autor:Anna Kaźmierak
Tytuł:Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada
Wydawnictwo:Dwie Siostry
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2019
Ilustracje:Anna Kaźmierak
ISBN:978-83-8150-023-4
Strony:144

Czytam To!:

5

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz