GÓRA

Petra ma supermoc

Z prac włoskiej artystki Marianny Coppo uśmiechają się do nas zwierzęta, przedmioty, ludzie i całe zastępy osobliwości. Wszystkie z tych postaci mają pewną charakterystyczną dla siebie czułość, która sprawia, że dostrzegamy z nimi jakąś trudną do scharakteryzowania bliskość. Ma te cechy także tytułowa Petra - kamień, skała, czująca materia. Ta wdzięczna bohaterka ma jeszcze jedną właściwość. Niesie pocieszenie. W najtrudniejszej, zaskakującej sytuacji życiowej widzi tylko dobro i czerpie wielką radość ze stawania się ciągle kimś nowym.

Petra przede wszystkim jest niezłomna. Ma supermoc. Jestem twarda jak skała i nieustraszona – woła, nazywając siebie królową gór. Taka bohaterka jest potrzebna współczesnym dzieciom. I chyba nie tylko im. Przyda się ona także rodzicom. Słowa Petry można powtarzać jak mantrę, na dobry początek każdego dnia. Nic mnie nie ruszy. (…) Nie zadzierajcie ze mną! Nie potrzebujecie lepszej motywacji do działania!

Petra ciągle się zmienia. Dobrze czuje się, jako królowa gór. Innym razem cieszy ją forma rajskiej wyspy albo postać gładkiego, lśniącego, doskonałego jajka. Nie mniej radości sprawia jej odgrywanie roli dziecięcej zabawki. Bo jakież to jest fascynujące, kiedy można ciągle stawać się kimś innym, kiedy jest się materią, która porusza ludzką wyobraźnię. Kto wie, kim Petra będzie jutro? Wszystko zależy od tego, w co ją zmienisz.

Marianna Coppo motywuje do działania, pomaga w walce z przeciwnościami losu i zachęca do aktywności twórczej. Jej Petra jest opowieścią pełną niespodzianek, ale przede wszystkim pięknie zilustrowaną i wydaną książką. Pokochają ją zarówno dzieci, jak i dorośli. Każdego wzmocni w poszukiwaniu własnej drogi życiowej.

Szczegółowe informacje

Autor:Marianna Coppo
Tytuł:Petra
Tytuł oryginalny:Petra
Wydawnictwo:Wytwórnia
MiejsceWarszawa
Rok wydania:2019
Ilustracje:Marianna Coppo
Tłumaczenie:Gabriela Rogowska
ISBN:978-83-64011-71-9

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz