GÓRA

Zima w lesie

Znacie już Nienię z Zielonego Marzenia, dziewczynkę, która ma cały las na głowie. Tym razem mała, rezolutna bohaterka zaprasza nas do zwiedzania uroczego, leśnego zakątka zimą. Jeśli więc poszukujecie historii ze śniegiem w tle, koniecznie sięgnijcie po Zimę Nieni Agnieszki Tyszki.

Nienia bardzo dobrze czuje się w leśniczówce swoich dziadków. Zielone Marzenie wybudowano w lesie i to tutaj znów przyjeżdża dziewczynka. Tata niezbyt dobrze dogaduje się z mamą. Zapomina też o swojej rodzinie, bo dla niego ważniejsza jest praca w korporacji. Dorośli potrafią przysporzyć kłopotów nie tylko sobie, ale i własnym dzieciom. Nienia wie coś o tym. Jej azylem i przestrzenią, w której odnajduje miłość oraz radość życia, jest dom dziadków, ich znajomi, a także magiczny świat istot nadprzyrodzonych, mieszkających w lesie. Bo wystarczy zamknąć oczy, żeby zobaczyć więcej.

Święta w Zielonym Marzeniu są magiczne. Babcia i dziadek zachowują tradycje. Dlatego grudzień pachnie pierniczkami i cieszy przygotowaniami do Bożego Narodzenia. W pocie czoła, ale i z radością pracują duchy, rusałka i zwierzęta. Wszyscy stroją las w błyskotki i czekają na pierwsze płatki śniegu. Agnieszka Tyszka pokazuje dzieciom, jak wspaniałym czasem może być zima i jak wiele radości może sprawić obcowanie z innymi ludźmi. Zima Nieni jest piękną opowieścią o wartości przyjaźni, miłości, współdziałania i pomagania drugiemu człowiekowi, ale i zwierzętom. Pisarka rozgrzewa serca czytelników świątecznymi tradycjami, leśnymi zapachami, wspomnieniami z przeszłości i pamiątkami rodzinnymi, które trzeba zachować, bo nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać. Zima Nieni jest też książką, w której pokazano, jak wielką moc sprawczą ma wyobraźnia. Dzięki niej można stworzyć światy, które ocalają przed bólem, odrzuceniem i osamotnieniem. Nienia wie, jak to robić, żeby z życia czerpać jak najwięcej radości. 

Ta książka cała jest lekko oprószona śniegiem. Ilustratorka, Marta Krzywicka, zadbała o to, by Zima Nieni była jeszcze bardziej zimowa. A Agnieszka Tyszka sprawia, że po przeczytaniu tej opowieści, jeszcze bardziej tęskni się za śniegiem i świętami! 

Szczegółowe informacje

Autor:Agnieszka Tyszka
Tytuł:Zima Nieni
Wydawnictwo:Akapit Press
MiejsceŁódź
Rok wydania:2019
Ilustracje:Marta Krzywicka
ISBN:978-83-281-2959-7
Strony:152
Seria:Nienia z Zielonego Marzenia

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz