GÓRA

Oswajanie śmierci

Dusza_z_cialaOjciec Leon Knabit OSB zaraża optymizmem. Uczy pokory, unikając patosu. Nie uznaje siebie za mędrca, który wszystko wie. W jego obecności nie można czuć się skrępowanym. Zawsze, kiedy robi się zbyt poważnie, żartuje, opowiada anegdotę. Jeśli miałabym wskazać człowieka, z którym chciałabym rozmawiać o śmierci, wybrałabym ojca Leona.

Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko to nie jest książka, w której mowa jest jedynie o śmierci. Głównym jej tematem jest umieranie, ale kiedy podejmuje się ten problem, trzeba mówić najpierw o życiu. Łukasz Wojtusik rozmawia więc z ojcem Leonem o wszystkim, co dotyczy życia i umierania. Razem stworzyli książkę, która dla każdego z czytelników, zarówno wierzących, jak i niewierzących, stanie się drogowskazem, pokazującym, co robić, żeby przestać bać się śmierci albo chociaż bać się jej odrobinę mniej.

W naszej kulturze nie mówi się o śmierci głośno. Dlatego, kiedy przychodzi, trudno nam sobie poradzić z tym, co ze sobą przynosi. Nie godzimy się na odejście najbliższych, nie jesteśmy gotowi na własną śmierć. Czy można w jakiś sposób ją oswoić? Ojciec Leon Knabit nie daje gotowych odpowiedzi. Raczej mnoży pytania, zmusza do zastanowienia nad sobą, motywuje do samodzielnego poszukiwania sensu swojego istnienia, które nigdy nie może być wolne od umierania. Rozmowa ojca Leona Knabita i Łukasza Wojtusika staje się więc piękną opowieścią o dobrym życiu i o nadziei, którą przynosi śmierć. Podejmowana w książce problematyka została dookreślona nastrojowymi zdjęciami Adama Golca.

Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko jest więc dialogiem, z którego wyłania się sens ludzkiego życia. Ojciec Leon Knabit i Łukasz Wojtusik nie podsuwają gotowych odpowiedzi. Zastanawiają się, inspirują do wspólnego oswajania śmierci, a dzięki temu do poznawania siebie i wartości własnego istnienia.

Leon Knabit OSB, Łukasz Wojtusik, Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko, Tyniec. Wydawnictwo Benedyktynów, Kraków 2016. Zdjęcia: Adam Golec. ISBN: 978-83-7354-602-8. 216 stron. 

Więcej informacji o książce: www.duszazcialawyleciala.tyniec.com.pl

Blog ojca Leona Knabita: www.ps-po.pl

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz