GÓRA

Jak Wanda Chotomska zaczarowuje dzieciństwo

Teksty Wandy Chotomskiej stanowią ważną część edukacji czytelniczej kilku już pokoleń małych Polaków. Znane są przede wszystkim jej wiersze i proste rymowanki. Wielu z nas zachwyca się również jej prozą czy tekstami kabaretowymi. Każde dziecko czytało lub słuchało utworów tej pisarki. Każde powinno więc mieć w swej pierwszej, domowej biblioteczce piękne wydanie „Wanda Chotomska dzieciom”, które oddała w ręce czytelników Nasza Księgarnia.

Wielokrotnie już zachwycałam się pięknymi wydaniami książek Naszej Księgarni z serii Poczytaj mi mamo czy Z Biblioteki Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Ukazują się w nich utwory znanych i czytanych przez kolejne pokolenia autorów. Są to książki, które stanowić powinny fundament edukacji czytelniczej każdego dziecka. Ponadto z nieukrywanym wzruszeniem sięgać będą po nie również dorośli, ponieważ utwory te stanowiły ważną część i ich dzieciństwa.

„Wanda Chotomska dzieciom” nie jest to jednak tylko zbiór, który trzeba mieć, bo został ładnie wydany, bo zawarte w nim utwory czytali też i rodzice, kiedy byli mali. Są to przede wszystkim teksty, które sprawiają, że dzieci zaczynają dostrzegać wokół siebie niezwykłość i piękno otaczającej ich rzeczywistości. Wielokrotnie podejmuje się w nich problemy ważne, odnoszące się do niełatwej roli rodzicielstwa, bycia małym człowiekiem, kiedy wokół wszystko takie trudne do zrozumienia i przerażające. Jednak jeśli spojrzy się na świat przez “okulary Chotomskiej”, zwykłe rzeczy stają się magiczne, codzienne sprawy nabierają bajkowego charakteru, zaś ludzie, choć czasem nieprzyjaźni i bardzo „dorośli”, nie przerażają, stają się co najwyżej śmieszni. W zbiorze „Wanda Chotomska dzieciom” bardzo ważna jest także różnorodność. Mamy tutaj wiersze o zwierzętach, przedmiotach codziennego użytku, tańcach i instrumentach. Pojawiają się liczne utwory prozatorskie, w których podejmuje się wiele ważnych dla dzieci problemów. Są teksty kabaretowe i limeryki. Dzięki wszystkim tym utworom możliwe staje się poznanie charakterystycznych cech twórczości Chotomskiej i podejmowanych przez nią tematów. Choć oczywiście trzeba wiedzieć, że to tylko skrawek jej jakże bogatego pisarstwa.

Niezmiernie istotną cechą wydań serii Z Biblioteki Wydawnictwa Nasza Księgarnia jest przepiękna szata graficzna. W „Wanda Chotomska dzieciom” dopełnieniem urokliwego wydania stają się doskonale oddające charakter twórczości pisarki ilustracje Artura Gulewicza. Na kolejnych stronach zbioru obserwować możemy zabawne i niezwykle sugestywne przedstawienia bohaterów utworów. Jest to zatem książka doskonała nie tylko do czytania, bo także do oglądania.

Teksty Wandy Chotomskiej stają się częścią dzieciństwa każdego z małych Polaków. Pokazują im jak można zmienić szarość dnia codziennego w rzeczywistość pełną barw, irracjonalnych zdarzeń i nadrealnych krajobrazów. Obcowanie z otaczającą nas rzeczywistością, dzięki utworom pisarki staje się magiczną przygodą, w której każdy człowiek, zwierzę i przedmiot posiada bardzo dużą wartość. „Wanda Chotomska dzieciom” to kolejny ze zbiorów Naszej Księgarni, który zachwyca tekstem i cieszy oko pięknym wydaniem.


Wanda Chotomska, Wanda Chotomska dzieciom, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2011. Wstęp i nota biograficzna autorki: Zofia Beszczyńska. Redaktor prowadzący: Katarzyna Piętka. Ilustracje: Artur Gulewicz. ISBN 978-83-10-12114-1. 280 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz