GÓRA

Magia tekstu i magia obrazu

Z połączenia tych dwóch niezwykłych form wyrazu, powstała książeczka wzruszająca i motywująca do walki o spełnienie najbardziej nierealnych nawet marzeń. „Rybka i słońce” Przemysława Wechterowicza z ilustracjami Barbary Konczarek przenosi czytelnika w rzeczywistość nadrealną, w której zawierają się prawdy najwyższej wagi.

„Rybka i słońce” to nie jest książeczka tylko dla dzieci. Sądzę, że bardziej poruszy dorosłym czytelnikiem i wiele więcej wniesie do jego życia, niż do życia młodszego odbiorcy. W bajkowej opowieści o samotności mieszkającej w głębinach rybki, zawarta została prawda o konieczności wydobywania na światło dzienne ludzkich marzeń, nawet jeśli wydają się niedorzeczne.

Przemysław Wechterowicz tym razem opowiedział w metaforycznej, wielowymiarowej, ale krótkiej opowieści o ludzkim uwalnianiu się z destrukcyjnej mocy samotności. Opowiedział o sile wiary, która pozwala sięgnąć słońca. Dopełnieniem tej historii stają się oniryczne ilustracje Barbary Konczarek. Czytelnik zderza się zatem z magicznym przekazem, który staje się metaforą jego własnego życia.

„Rybka i słońce” bardzo szybko zmienia się w historię istnienia człowieka, samego odbiorcy. Przypomina o naszych próbach wydobywania na słoneczne światło własnych marzeń, próbach uwalniania się od destrukcyjnych ciemności własnych problemów. Ten kto znalazł w sobie siłę na ich przezwyciężenie, ten, kto sięgnął słońca, wie, że to jest możliwe…

Przemysław Wechterowicz, Rybka i słońce, Wydawnictwo Officyna, Łódź 2011. Ilustracje Barbara Konczarek. ISBN 978-83-62409-12-9. 36 stron.

Czytam To!:

0

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz