GÓRA

Maleńki Toti o wielkim sercu

Znacie już Pana Toti? Jeśli nie, koniecznie musicie go poznać! Postać ta przypomina Tomcia Paluszka. Mieszka w krainie podobnej do Doliny Muminków. Jest bardzo malutki, ale posiada wielkie serce. Sorn Gara namalowała bohatera i jego przyjaciół oraz opisała ich przygody w książeczkach – „Pan Toti” oraz „Pan Toti i powódź”.

Pan Toti jest maleńki jak paluszek. Jego mieszkaniem jest pień starego drzewa. Pod podłogą bohater stworzył kopalnię, w której odnajduje niezwykłe przedmioty. Nie zawsze są magiczne, ale zawsze zmieniają się w coś przydatnego, co pozwala na pomyślne zakończenie przygody, która opisywana jest w danym tomie opowieści o Panu Toti. W książeczce „Pan Toti” czytelnik poznaje tytułowego bohatera, jego przyjaciela i znajomych – Hehela, psotnych bliźniaków oraz leśnego lekarza. Tu też pojawia się smok, którego Toti i Hehel muszą nauczyć latać. W tomie „Pan Toti i powódź” bohater i jego przyjaciele muszą uratować przed zalaniem krainę, w której mieszkają. Czy uda im się rozwiązać te trudne problemy? Nie mogę zdradzić. Musicie sięgnąć po książeczki o Panu Toti, by poznać te niezwykłe postacie i dowiedzieć się, w jaki sposób radzą sobie z codziennymi przeciwnościami losu.

Opowieści o Panu Toti wartościowe są przede wszystkim dlatego, że uczą dzieci jak ważne są dobroć i przyjaźń. Tytułowy bohater jest wielkości paluszka, ale serce ma ogromne. Swą mądrością, miłością, dobrocią i przyjaźnią obdarowuje nawet tych, którzy, wydawałoby się, na nie nie zasługują. Takie postępowanie jest zgodne z przekonaniem Pana Toti:
„Gdy złośliwca pragniesz zmienić,
kamień w serce mu przemienić.
Bądź miły dla niego,
A dopniesz swego”.

Sorn Gara jest artystką wszechstronną i utalentowaną. Maluje, rysuje, pisze ikony, prowadzi warsztaty ikonopisarskie i doskonale wie, czego w książkach dla dzieci szukają ich mali czytelnicy. Autorka skończyła bowiem także dwa kierunki pedagogiczne – nauczanie początkowe oraz edukację artystyczną. Stworzone przez nią postacie Pana Toti i jego znajomych oraz świat, w którym żyją, zostały namalowane w taki sposób, by ilustracja była interesująca dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat. To one stają się bowiem głównymi adresatami opowieści o Panu Toti. Przekonana jednak jestem, iż sięgać będą po nie także dorośli, dzieci młodsze i starsze. Co szczególnie istotne, tekst w książeczkach podzielony został tak, iż kolejne tomiki będą doskonałą pomocą podczas wprowadzania dziecka w świat literatury oraz podczas nauki czytania.

„Pan Toti” oraz „Pan Toti i powódź” to nie jedyne tomiki z serii. Wskazać można jeszcze – „Pan Toti i czarodziejska różdżka” oraz „Pan Toti i ufoludki”. Wszystkie książeczki z serii opowieści o Panu Toti zaciekawią małych czytelników treścią i ilustracjami. W rękach rodziców będą przydatnym narzędziem pomagającym w edukacji i wychowaniu dziecka.

Sorn Gara (tekst i ilustracje), Pan Toti, Wydawnictwo Skrzat. Kraków 2010. ISBN 978-83-7437-440-8. 49 stron.
Sorn Gara (tekst i ilustracje), Pan Toti i powódź, Wydawnictwo Skrzat. Kraków 2010. ISBN 978-83-7437-629-7. 49 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz