GÓRA

Co ukrywają mieszkańcy Palokaski?

Miasteczko PalokaskiLaura Anderson, nastolatka z fińskiego miasteczka Palokaski, zniknęła. W dusznej atmosferze małej miejscowości rozpoczynają się poszukiwania zaginionej żywej lub martwej. Podczas tych działań odkryte zostają kolejne tajemnice mieszkańców, odżywają duchy z przeszłości, tak iż trudno wskazać osoby zamieszane w tę sprawę. Wszystko to bardzo przypomina „Miasteczko Twin Peaks”. Na podobieństwie zdarzeń i osób należy jednak poprzestać. W serialu spotkać można się z surrealistycznym obrazowaniem, jakiego nie znajduje się w książce. Zastanawiam się więc, czy takie porównania są w ogóle konieczne. „Laura” J. K. Johansson, pierwszy tom „Miasteczka Palokaski”, ma niepowtarzalny styl i jest naprawdę wciągającym kryminałem.

J. K. Johansson to pseudonim grupy pisarzy, zajmujących się tworzeniem scenariuszy filmowych. Dzięki nim możemy dziś czytać „Laurę”, kryminał przede wszystkim poprawny warsztatowo, intrygujący i wciągający tak, iż po jego skończeniu od razu wchodzi się na stronę wydawnictwa, by sprawdzić, kiedy zostaną wydane kolejne tomy trylogii. Zakończenie niczego nie rozwiązuje. Sprawa przycicha. Pojawiają się nowe wątki, które nie zostały wyjaśnione. Choć wydawało się, że wszystko zmierza do rozwiązania zagadki zniknięcia Laury Anderson, niestety autorzy tej książki zaskakują czytelnika i skutecznie zachęcają do sięgnięcia po kolejną część trylogii.

Główną bohaterką tej powieści staje się Miia. Kobieta pracowała kiedyś w policji, wykrywając przestępstwa internetowe. Postanowiła jednak zmienić pracę, chroniąc się przed uzależnieniem do cyfrowych środków masowego przekazu. Została więc pedagogiem w liceum w Palokaski. Dzięki temu znalazła się w centrum wydarzeń, które związane były ze zniknięciem dziewczyny. Mogła więc użyć swoich policyjnych umiejętności i rozpocząć własne śledztwo.

„Laura” jest powieścią, która pokazuje, jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmienił się świat. Główną rolę odgrywa w nim Internet. To w nim dzieje się dziś życie i to w nim poszukiwać będzie się poszlak dotyczących Laury Anderson. J. K. Johansson przedstawia nam życie młodych ludzi, ich problemy z odnalezieniem się we współczesności, pełnej wciąż dobiegających do nich bodźców i tak łatwych do zdobycia narkotyków, alkoholu i seksu. Jednak w tym świecie żyją też dorośli, którzy potrafią wykorzystać naiwność nastolatków, osiągając własne potrzeby. Stąd już bardzo blisko do tragedii.

„Laura” to pierwszy tom wciągającej powieści kryminalistycznej. Niepowtarzalny nastrój, który w niej panuje, problemy bliskie każdemu z nas i pragnienie rozwiązania zagadki zniknięcia Laury Anderson, nie pozwolą wam przerwać czytania przed zakończeniem książki. Sądzę jednak, że najlepsze jest dopiero przed nami.

J. K. Johansson, Miasteczko Palokaski. Laura, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014. Tytuł oryginalny: Laura. Tłumacz: Anna Buncler. ISBN: 978-83-08-05379-9. 251 stron. 

Zobacz zapowiedź książki:

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!