GÓRA

Czytanie tej książki grozi nieograniczoną aktywnością twórczą!

TurlututuHervé Tullet jest pisarzem i ilustratorem, który albo nigdy nie wydoroślał, albo posiada magiczną moc wchodzenia w dziecięce umysły i dziecięcą wyobraźnię. Kiedy przyglądamy się czytającym jego książki, zawsze obserwujemy zachwyt na ich twarzyczkach. Przy czym trzeba pamiętać, że nigdy nie mamy tu do czynienia ze zwykłym czytaniem. „Turlututu. A kuku, to ja!” motywuje do podejmowania najróżniejszych aktywności – potrząsania książką, naciskania jej, dmuchania na nią, śpiewania i czarowania oraz wielu innych. Trudno znaleźć równie zwariowaną i pobudzającą do działania książkę dla dzieci!

Turlututu jest postacią dziwaczną, wyglądającą tak, jakby wyciągnął ją ktoś wprost z dziecięcej wyobraźni. Trudna do scharakteryzowania jest również przestrzeń, w której żyje. Hervé Tullet ożywił świat dobrze nam znany z rysunków najmłodszych. To sprawia, że dzieci szybko zaczynają rozumieć, iż one same mogą stworzyć podobne historie. To jest największa wartość książek Hervé Tulleta. Motywują do twórczego działania, uzmysławiają, że każdy z nas może być artystą, co pozwala na podnoszenie poczucia własnej wartości i rozwijania swoich zdolności. Dlatego też mali czytelnicy uwielbiają książki tego autora. One powodują, że dzieci czują pragnienie kontynuowania ich już we własnych działaniach twórczych, co pozwala przeczytanym historiom na długo jeszcze pozostawać w pamięci.

Hervé Tullet jednak nie poprzestaje tylko na motywowaniu swoich czytelników do działań twórczych. Dba bowiem również o ich rozwój emocjonalny. W „Turlututu. A kuku, to ja!” znaleźć można takie fragmenty, podczas czytania których zachęca się dzieci na przykład do pocierania nosa osoby czytającej lub do przytulenia. Ponadto wszystkie ze zwrotów do odbiorcy, wykrzyknienia uzewnętrzniające emocje bohaterów, uczą dzieci empatii i otwierania się na drugiego człowieka.

„Turlututu. A kuku, to ja!” Hervé Tulleta to kolejna niezwykła książka tego autora. Na długo pozostaje w pamięci czytelnika, bohaterowie i wydarzenia zostają bowiem przeniesieni do jego własnych prac plastycznych i opowieści. Wesoły Turlututu pozwala uwierzyć dzieciom w to, że same mogą być artystami. Dzięki temu nawet najprostsze historie Hervé Tulleta mają ogromną wartość.

Hervé Tullet, Turlututu. A kuku, to ja!, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2012. Tytuł oryginalny: Coucou, c’est moi! Turlututu. Tłumaczenie: Marta Tychmanowicz. ISBN: 978-83-62965-01-4.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!