GÓRA

Tośmy się dziś znowu nacieszyli książką!

Zdeněk Svěrák sprawił mi „Ucieszkami Cieszka” tyle radości, że nie mogę przestać opowiadać o tej książce swoim znajomym. A stwierdzenie: „Tośmy się dziś znowu nacieszyli światem”, wypowiadamy z córką codziennie przed zaśnięciem!

Głównym bohaterem książki jest Boguszek, syn ogrodników, mieszkający wraz ze swoimi rodzicami na przedmieściu. Chłopca wszyscy nazywają Cieszkiem, ponieważ jest bardzo radosny i w każdej, nawet najtragiczniejszej sytuacji, potrafi znaleźć coś wesołego. Optymizmu i zadowolenia z życia można bohaterowi tylko pozazdrościć. Cieszko może i jest troszkę głuptaskiem, ale to bardzo dobre dziecko. Jego dobroć w połączeniu ze szczerością i emanującą z niego radością złożyły się na postać, która rozmiękczy serca najbardziej zatwardziałych pesymistów i smutasów. Cieszko pokazuje nam, że można być szczęśliwym, wiodąc proste życie. Jest to bardzo ważna lekcja. Wielu z nas bowiem zatraciło już tę umiejętność!

Zdeněk Svěrák to znakomity czeski pisarz, o czym przekonał mnie „Ucieszkami Cieszka”. Jest on również komikiem, aktorem i scenarzystą. To doskonały gawędziarz. Narrator opowiada o przygodach chłopca nieustannie zwracając się do czytelnika. Trafnie zgaduje przy tym wszystkie jego odczucia i wątpliwości, które szybko stara się wyjaśnić. Kiedy czyta się „Ucieszki Cieszka”, ma się wrażenie brania udziału w miłej pogawędce. Po jej zakończeniu, mamy w sobie tyle pozytywnej energii, że świat zaczyna wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczas.

Trzeba zwrócić uwagę także na wydanie tej książki. Dwie Siostry jak zwykle nie szczędziły starań, by cieszyła nas swoim widokiem. Ewa Stiasny swoimi ilustracjami doskonale wpasowała się w nastrój opowieści i sposób opowiadania narratora. Dzięki temu pełne dobrego humoru historie zyskały lekką i zabawną oprawę.

Jeśli jest wam smutno, jeśli nie potraficie cieszyć się światem, sięgnijcie po „Ucieszki Cieszka”. Boguszek posiadł moc rozweselania nawet najbardziej zatwardziałych pesymistów. Tośmy się znowu nacieszyli książką!

Zdeněk Svěrák, Ucieszki Cieszka, Dwie Siostry, Warszawa 2013. Ilustracje: Ewa Stiasny. Tłumaczyła: Dorota Dobrew. ISBN: 978-83-60850-11-4. 144 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz