GÓRA

Spacer żuków

Po przeczytaniu i obejrzeniu „Spaceru” Łukasza Łęckiego z dominującymi w książce ilustracjami Marty Liszki, każdy ze spacerów będzie ekscytującą przygodą. Opowieść o wędrówce żuków, staje się doskonałym motywem do nauki i zabawy, a także do uważnego przyglądania się światu podczas codziennych przechadzek.

Łukasz Łęcki napisał wierszyk, który przydaje się przede wszystkim do nauki liczenia. Jest to historia o żuku, który wybrał się na przechadzkę i w czasie jej trwania, dołączały do niego kolejne żuki tak, iż w sumie było ich siedem. Podczas spaceru żuki przeżyły wielką przygodę, po której już nic nie było takie samo. Wspomnę tylko, że w wierszyku pojawia się uwielbiana przez moją córkę tęcza, która każe książkę Łukasza Łęckiego postawić na czele jej ulubionych opowieści. Przyznać jednak trzeba, że to nie tekst jest tu najpiękniejszym i dominującym elementem.

Walorem „Spaceru” są ilustracje debiutującej Marty Liszki. Na rozkładanej książeczce, w której przedstawia się spacer żuków, nieco surrealistyczne krajobrazy prezentują się znakomicie. Ilustratorka namalowała niby to plan przestrzeni, którą żuki musiały pokonać, niby to baśniową krainę, w której choć wszystko realne, tętniące życiem i tak bliskie naszej rzeczywistości, dzięki tęczy i ukrytym gdzieś w zakamarkach, niewidocznym dla naszych oczu żukom, wydaje się być niezwykłe. Dzieci bardzo lubią takie ilustracje i książeczki. Ileż to można mieć zabawy, kiedy się ją rozłoży i kiedy buduje się historię własnych postaci na narysowanej przez Martę Liszkę drodze?

„Spacer” przede wszystkim otwiera oczy na to, czego na co dzień nie zauważamy. Po przeczytaniu i obejrzeniu tej książki, dziecko będzie poszukiwać żuków i innych żyjątek skrytych gdzieś w trawie i liściach. Przyglądać będzie się ich barwom. Zastanawiać się, czy one także zjeżdżały na tęczy, by stać się takimi, jakimi są. Sądzę, że „Spacer” staje się doskonałym pomysłem na zetknięcie dzieci z tajemnicami świata przyrody, a także na umiejscowienie ich w czasie i przestrzeni. Mały czytelnik patrzy na książkę i widzi świat, który otacza żuki. Tę samą rzeczywistość dostrzeże wokół siebie, kiedy tylko wybierze się na spacer.

Łukasz Łęcki, Spacer, Czerwony Konik, Kraków 2012. Ilustracje: Marta Liszka. ISBN 978-83-933934-2-8. 12 stron. Książka kartonowa, rozkładana.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz