GÓRA

Każdy z nas ma czarodziejską moc – recenzja książki “Czarownica w wielkim mieście”

Czarownica w wielkim mieścieCo mogłaby dla was dzisiaj wyczarować czarownica? Główna bohaterka „Czarownicy w wielkim mieście” Agnieszki Urbańskiej przekonała się, że życzenia ludzi na przestrzeni lat znacznie się zmieniły. Dziewczyny nie marzą już o książętach, ale o sławnych sportowcach. Niegrzecznych chłopców nie zamienia się w muchy, by im w ten sposób dać nauczkę. Dziś wystarczy pozbawić ich dostępu do internetu. 

Tola, tytułowa bohaterka „Czarownicy w wielkim mieście”, mieszkała na wsi. Kiedy zauważyła, że ludzie już nie potrzebują jej czarów, postanowiła przenieść się do miasta. Zamieszkała w wieżowcu i codziennie obserwowała ludzi. Dzięki temu zauważyła, co tak naprawdę dziś ich unieszczęśliwia. Jednym brakuje kolorowych snów, innym potrzeba odnowionego i barwnego placu zabaw, jeszcze inni chcą mieć ukochane zwierzątko. Każdego dnia mała czarownica sprawiała, że ludzie i jeden z krasnali, byli uśmiechnięci.

Czarwonica

Agnieszka Urbańska stworzyła więc zabawną i mądrą opowieść, która przekonuje, że dziś ludzie bardziej od magii czarownicy potrzebują dobrego słowa, rady i zainteresowania drugiej osoby. Moc sprawcza kryje się więc w ludzkich zachowaniach, jednak by niezwykła siła człowieka mogła zadziałać, trzeba przystanąć i poznać potrzeby innych.

„Czarownica w wielkim mieście” jest więc opowieścią, która pokazuje dzieciom, jak wiele zależy od tego, co robią dla innych. Mali odbiorcy mogą się przekonać, że czasem wystarczy jedno dobre słowo, by można było zaczarować życie drugiego człowieka i uczynić go szczęśliwym.

Duże Litery

Agnieszka Urbańska, Czarownica w wielkim mieście, Skrzat, Kraków 2015. Ilustrator: Katarzyna Nowowiejska. Seria wydawnicza: Hokus-pokus… Bajka!, Duże litery. ISBN: 978-83-7915-188-2. 96 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz