GÓRA

Bo wszystko jest PR-em! – recenzja książki “Jądro dziwności. Nowa Rosja”

Jądro dziwnościWspółczesna Rosja jest ogromnym krajem, w którym nic nie jest prawdziwe i wszystko jest możliwe, „rano jest oligarchią, po południu demokracją, na kolację serwuje anarchię”. Trudno uwierzyć, że tak potężne państwo może utrzymywać się na tak niestabilnych fundamentach – wszechobecnego oszustwa, manipulowania ludźmi, korupcji i PR-u.

Peter Pomerantsev urodził się w ZSRR. Jest dzieckiem rosyjskich dysydentów. Wraz z rodzicami wyemigrował do Londynu, by do Rosji powrócić w roku 2001 i zamieszkać w Moskwie. Pracował przede wszystkim dla rosyjskiego kanału telewizyjnego TNT, w którym tworzył filmy dokumentalne. Niezależnie od podejmowanej tematyki, miały mieć pozytywne przesłanie, bo tylko pozytywnych bohaterów oczekiwali widzowie kanału. W programach tych również mogła pojawiać się krytyka państwa, pod warunkiem, że nie dotykało się problemu korupcji. Peter Pomerantsev opowiedział o wielu absurdach potężnego przecież państwa, o wszechobecnej iluzji, która zmusza ludzi do tego, by nigdy nie pokazywali prawdziwej tożsamości. Czytając „Jądro dziwności. Nową Rosję” odbiorca w pewnym momencie czuje ulgę, że nie żyje w tym kraju, po czym szybko zostaje odarty ze złudzeń, kiedy na przykład poznaje sposoby funkcjonowania biznesu w Wielkiej Brytanii.

„Jądro dziwności” jest więc opowieścią o współczesnej Rosji. Peter Pomerantsev poprzez pryzmat własnej pracy, opowiada o bohaterach swoich filmów dokumentalnych i o własnych spostrzeżeniach dotyczących zwłaszcza życia w Moskwie. Hipnotyzuje czytelnika historiami ludzi, którzy przybierając różne maski, muszą starać się przetrwać w tym państwie. Choć Jana Jakowlewa, ofiara procederu „zagarnięcia”, przekonała się, że w Rosji nie ma rzeczy niemożliwych. Można być uczciwym przedsiębiorcą i stracić wszystko z dnia na dzień oraz zostać zamkniętym w więzieniu bez żadnego powodu. Wszystko to intryguje, wzrusza i przeraża, kiedy człowiek uświadamia sobie, że o wielu z opisanych przez Petera Pomerantseva zjawiskach, zaczyna być głośno i w polskich mediach, opowiadających o życiu politycznym i gospodarczym naszego kraju.

„Jądro dziwności. Nowa Rosja” jest wstrząsającą i hipnotyzującą opowieścią o współczesnej Rosji, w której największą rolę odgrywają manipulujące ludźmi i ich dezorientujące media. W tym tak ogromnym państwie nie da się żyć normalnie, bo jest ułudą, która zmusza do przybierania różnych masek, odgrywania wielu ról, które pozwalają ukrywać prawdziwą tożsamość. Nowa Rosja jest więc surrealistycznym światem iluzji, w którym wszystko jest PR-em!

Peter Pomerantsev, Jądro dziwności. Nowa Rosja, Czarne, Wołowiec 2015. Tytuł oryginalny: Nothing is True and Everything is Possible. Tłumaczenie: Iga Noszczyk. ISBN: 978-83-8049-119-9. 296 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Komentarze (1)

Napisz komentarz