GÓRA

Internet bezpieczny dla dzieci!

Jak internet widzą dzieci, które dopiero zaczynają z niego korzystać lub nigdy jeszcze do niego nie wchodziły?

Dzień Bezpiecznego Internetu świętowaliśmy również na zajęciach z najmłodszymi czytelnikami biblioteki. Przeczytałam im książkę Philippa de Kemmetera Tata w sieci. Rozmawiałam z nimi o bezpiecznym korzystaniu z internetu, o życzliwości jego użytkowników i internetowych uzależnieniach. Wyznaczyłam małym uczestnikom zajęć zadanie. Mieli poprosić swoich najbliższych o odłożenie urządzeń mobilnych, o wyłączenie komputerów oraz laptopów i o rozmowę.

W części plastycznej spotkania dzieci miały stworzyć emotikonę, która wyrażałaby pozytywne emocje. Stanowiła ona prezent dla ukochanej osoby.

Uczyliśmy się więc wyrażania opinii i emocji bez hejtowania!

***

Tata pingwin jest zawsze w sieci. Rano czyta gazetę na swoim laptopie, sprawdza pogodę i odwiedza swoich 532 pryjaciół na Icebooku. Prez resztę dnia jego syn i żona też nie mają z niego za wiele pożytku. Pewnego dnia tatę spotyka nieszczęście: jego komputer nie może połączyć się z siecią !Historia, która zdarzyła się w pewnej rodzinie pingwinów na Antarktydzie, dla wielu może brzmieć znajomo !

Philippe de Kemmeter napisał do nas takimi słowami:
Jestem bardzo szczęśliwy, że moja książka będzie opublikowana w Polsce. Cieszę się, że polskie dzieci będą mogły przeczytać historie małego pingwina i jego taty.
To zupełnie w porządku grać na komputerze, ale myślę, że prawdziwe życie jest na zewnątrz a kiedy patrzę na trójkę moich dzieci grających w ogrodzie w piłkę, jestem tego zupełnie pewien. Uważam też, że to ważne by czytać prawdziwe książki nawet dziś, gdy tak łatwo ściągnąć je na komputer. Dobrze jest móc powąchać, dotknąć papieru… Komputer to świetne narzędzie by robić wiele rzeczy, podobnie jak mikrofalówka jest użytecznym sprzętem w kuchni!

Philippe de Kemmeter, Tata w sieciMuchomor, Warszawa 2016. Tytuł oryginalny: Papa est connecté. Ilustrator: Philippe de Kemmeter. Przekład: Michał i Szymon Radziwiłłowie. ISBN: 9788389774965. 28 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz