Komputerowy ćpun, czyli jak walczyć o marzenia i być bezpiecznym!
Komputerowy ćpun, jak wskazuje na to tytuł książki, jest przede wszystkim opowieścią o uzależnieniu od gier komputerowych. Jest to świadectwo człowieka, który sam był nałogowym graczem. Dziś odnosi sukcesy, realizuje pasje. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby w porę nie zauważył, że przegrywa życie.
Krzysztof Piersa, autor Komputerowego ćpuna, jest człowiekiem, którego biografia dla wielu młodych ludzi może stać się motywem do przyjrzenia się własnemu funkcjonowaniu w sieci i w przestrzeni gier komputerowych. Granie w gry komputerowe zajmuje mnóstwo czasu, podobnie jak bezsensowne przeglądanie stron internetowych i sprawdzanie poczty mejlowej* – możemy przeczytać w Komputerowym ćpunie. A czy nie jest tak, że każdy z nas narzeka na brak czasu? Krzysztof Piersa pokazuje, jak wiele traci gracz. Zamiast rozwijać własne pasje, spełniać marzenia, realizować się na wielu polach w świecie rzeczywistym, czasem przez kilkanaście godzin nie odchodzi od komputera.
Autor Komputerowego ćpuna uzmysławia, jak ważni są ludzie w życiu gracza. Aby wyjść z nałogu, trzeba przede wszystkim postawić ludzi przed grami. Krzysztof Piersa bardzo dużo opowiada o komunikacji lub właściwie braku komunikacji gracza z rówieśnikami. W jego przypadku to uświadomienie sobie, jak samotnym człowiekiem uczyniło go granie, było motywem do wyłączenia komputera i oddania się innym pasjom. Książka Krzysztofa Piersy daleka jest jednak od moralizatorstwa, w prosty sposób uświadamia istnienie realnego zagrożenia, które dotyczy dziś właściwie każdego z nas.
Komputerowego ćpuna polecam zarówno młodym ludziom, jak i dorosłym, którzy dużo czasu spędzają przed komputerem. Sięgnąć powinni po niego również rodzice. Krzysztof Piersa pokazuje, jak wiele zależy od samych graczy i od otaczających ich najbliższych. Komputerowy ćpun to lektura obowiązkowa w XXI wieku.
Krzysztof Piersa, Komputerowy ćpun, Muza S.A., Warszawa 2015. ISBN: 978-83-287-0234-9. 280 stron.
* K. Piersa, Komputerowy ćpun, Muza S.A., Warszawa 2015, s. 128.
Wszystkich zainteresowanych uzależnieniami od gier komputerowych i od Internetu zachęcam do wchodzenia na stronę Krzysztofa Piersy www.krzysztofpiersa.pl!