GÓRA

Dobrze znani bohaterowie, którzy nigdy nie nudzą

Osiedle bogówW jednym z wywiadów Albert Uderzo powiedział, że od momentu, kiedy na rynku ukazało się pierwsze wydanie serii „Asteriks”, a więc od 1961 roku, sprzedano ponad 350 milionów egzemplarzy komiksów. Zarówno wspominany rysownik, jak i autor tekstów, René Goscinny, nie spodziewali się takiego sukcesu. Dziś nikomu już nie trzeba przedstawiać zabawnych postaci Asteriksa i Obeliksa, których popularność sięga szczytu dzięki filmowi „Asteriks i Obeliks: Osiedle bogów”, powstałemu na podstawie 17 tomu komiksowej serii o tym samym tytule.

Akcja opowieści toczy się w roku 50 przed narodzeniem Chrystusa. W Galii Rzymianie postanowili wybudować nowoczesne osiedle – doskonale przypominające współczesne miasta – jednak nie spodziewali się, jak uciążliwymi sąsiadami mogą być barbarzyńcy. Korzystając z magicznego napoju, Galowie starali się przepędzić Rzymian, uciekając się przy tym do najbardziej wymyślnych i przebiegłych sztuczek. Sami jednak także nie zdołali się uchronić przed pułapkami konsumpcyjnego, nowoczesnego życia.


Asteriks 17 fragm„Osiedle bogów” to kolejna zabawna opowieść o przygodach dobrze znanych wszystkim czytelnikom Galów. Niezdarny i posiadający nadludzką siłę Obeliks wciąż wpada w kłopoty i ciągle jest ratowany z nich przez niepozornego Asteriksa oraz ich psa – Idefiksa. Ścierając się nieustannie z mało inteligentnymi Rzymianami, przynoszą odbiorcom komiksu przede wszystkim dużą dozę dobrego humoru. Autorzy nigdy nie zapominają też o pokazaniu i napiętnowaniu właściwych współczesnym ludziom przywar, ubranych w szatę dawnego świata. Dlatego też po komiks sięgać powinni przede wszystkim dorośli odbiorcy, którzy będą czerpać najwięcej przyjemności z jego czytania.

Nim więc wybierzecie się na najnowszy film opowiadający o przygodach Asteriksa i Obeliksa, „Asteriks i Obeliks: Osiedle bogów”, powinniście najpierw przeczytać kolejne wydanie siedemnastego tomu komiksowej serii „Asteriks” – „Osiedle bogów”. Dobrze znani nam bohaterowie znów bawią do łez. René Goscinny i Albert Uderzo oddali w ręce czytelników trafną diagnozę problemów współczesnego świata, pokazując, że najwięcej radości może przynieść wyśmianie własnych wad i niedoskonałości.

Asteriks 17 fragmOsiedle bogów. Tekst: René Goscinny. Rysunki: Albert Uderzo. Wydawnictwo Egmont. Warszawa 2012. Tytuł oryginalny: Le Demaine des dieux. Tłumacz: Jolanta Sztuczyńska. Seria: Asteriks. ISBN: 978-83-237-4791-8. 48 stron.

Zachęcam także do oglądania zabawnego filmu “Asteriks i Obeliks: Osiedle bogów”, który można już kupić na DVD.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!