GÓRA

Zwierzę to nie rzecz!

Mój pies codziennie przekonuje mnie, że zwierzę może być najwierniejszym przyjacielem człowieka. Okazuje emocje i ból. Wie, kiedy jestem smutna, bo biegnie mnie pocieszyć. Chce nas bronić, kiedy czuje niebezpieczeństwo. Przytula się i domaga głaskania. Nie wiem, co jeszcze mogłabym napisać, żeby udowodnić, że zwierzę to nie rzecz. Jest istotą żyjącą, zdolną do odczuwania, dlatego powinniśmy traktować je z należytym szacunkiem. Przekonuje o tym również Ola Woldańska-Płocińska w swojej pięknie napisanej i zilustrowanej Zwierzokracji.

Zwierzokracja została napisana i zilustrowana przez wegetariankę, która kocha zwierzęta. Ola Woldańska-Płocińska zadbała więc o to, żeby i czytelnicy poczuli, jak bardzo są one ważne oraz jak istotne jest, by nie narażać ich na cierpienie. Ale nie ma w tej opowieści przesady. Nikt nas w niej nie namawia, byśmy nagle przestali jeść mięso i wypuścili wszystkie zwierzęta z klatek. Autorka do spraw i praw zwierząt podeszła z dużą dozą rozsądku. Pokazała, co należy zrobić, żeby lepiej zadbać o ich los i jak ważne jest, byśmy zauważyli, że świat się zmienił i nie ma już potrzeby zabijania zwierząt dla przyjemności czy choćby straszenia ich fajerwerkami w każdą sylwestrową noc.

W tej pięknie zilustrowanej i wydanej książce znajdziecie też wiele ciekawostek dotyczących zwierząt. I przede wszystkim Ola Woldańska-Płocińska uczy w niej empatii. Zadaje pytania. Wzbudza wątpliwości. Podaje informacje, które motywują do zastanowienia i postawienia się na miejscu przedstawianych zwierząt. Dzięki Zwierzokracji czytelnicy poznają także prawa, które powinny przysługiwać zwierzętom, a które zostały zawarte w Światowej Deklaracji Praw Zwierząt oraz w polskiej Ustawie o ochronie zwierząt. Co istotne dla wszystkich miłośników zwierzaków, kupując egzemplarz tej książki, będzie można wesprzeć finansowo te, które znajdują się pod opieką Fundacji Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva! i Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Zwierzokracja jest więc piękną książką o równości, jaka powinna panować wśród wszystkich istot żyjących. Zwierzęta i ludzie nie powinni być narażani na cierpienie. Trzeba ich traktować z godnością. Dlatego z dużą dozą rozsądku powinno podchodzić się do codziennych wyborów, jedzenia, ubierania i kwestii dbania o środowisko. Ale też rozsądek jest ważny w wyborze domowego pupila. Zwierzę to nie rzecz! To od nas zależy czy będzie szczęśliwe. Myślę o tym codziennie, kiedy mój pies przytula się do mnie i spokojnie zasypia.

Szczegółowe informacje

Autor:Ola Woldańska-Płocińska
Tytuł:Zwierzokracja
Wydawnictwo:Papilon
Miejsce:Poznań
Rok wydania:2018
Ilustracje:Ola Woldańska-Płocińska
ISBN:978-83-271-0316-1
Strony:80

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz