GÓRA

W krainie umiarkowanego wariactwa!

Poradnik małego hobbystyMarcin Przewoźniak w „Poradniku małego hobbysty” uczy dzieci i dorosłych, w jaki sposób pielęgnuje się własne pasje. Pomaga nabrać pewności siebie i cierpliwości potrzebnych do konsekwentnego realizowania własnego hobby. Autor przekonuje, że kolekcjonować można wszystko, ale trzeba to czynić rozsądnie, aby pasja sprawiała frajdę, rozwijała, pozwalała na nawiązywanie nowych znajomości i uczyła samodzielności. Przewodnik staje się więc skarbnicą wiedzy potrzebnej pozytywnym dziwakom, jak autor nazywa każdego hobbystę.

Jeśli jesteście molami książkowymi, z pewnością lubicie odnajdywać w czytanych przez siebie tekstach wątki autotematyczne, dotyczące pisania i czytania. W poradniku znalazłam rozdział „Czytanie i słuchanie to mądre działanie”, który od razu sprawił, że książka stała się mi bliska. To nie jest jedyny rozdział, na który chciałabym zwrócić uwagę. Niezwykle przydatne są te, które umieszczone są na początku poradnika. Można z nich się dowiedzieć czym jest hobby, po co jest ono komukolwiek potrzebne, czy nadajemy się na hobbystę, jak można nim zostać, czym jest zbieractwo i jak należy je organizować. Każdy rodzic zna takie sytuacje, kiedy dziecko zafascynowane filmem animowanym, prosi o kupienie wszystkich produktów, które posiadają gadżety związane z tą animacją. Nagle pojawia się inna bajka i znów dzieci proszą o nowe zabawki. Zakupione wcześniej, lądują w kolejnym już pudle, a pokój malucha z dnia na dzień zamienia się w śmieciowisko. Uwaga! Marcin Przewoźniak wie, jak przekonać dzieci do mądrego zbierania i kolekcjonowania, w zabawny sposób walczy też z marketingowymi chwytami, na które tak często się nabieramy. Po przeczytaniu „Poradnika małego hobbysty” i rozmowie z córką obie przekonałyśmy się, jakie błędy popełniałyśmy i teraz już robiąc zakupy, skupiamy się tylko na tym, co jest nam naprawdę potrzebne. Ustaliłyśmy też, co jest przedmiotem naszego zainteresowania, by nie kupować „zwierzaków-kumplaków, kulek-głupulek i maskotek-idiotek”* oraz podobnych do nich przedmiotów.

Po świecie ludzkich pasji oprowadzają nas Hobbik i Hobbini. Mali odbiorcy utożsamiają się z tymi pozytywnymi bohaterami, co sprawia, że ich rady na długo pozostają w pamięci. Każdy z rozdziałów posiada mnóstwo pożytecznych wskazówek, które przekazane są dzieciom prostym i pełnym dobrego humoru językiem. Czasem też pojawiają się zabawne rymowanki, które pozwalają szybciej zapamiętać przekazywane treści. Każdy tu znajdzie coś o swojej pasji. My jesteśmy zainteresowane zwłaszcza fragmentami dotyczącymi czytania książek i słuchania muzyki, działań podejmowanych przez harcerzy i zuchów oraz hodowania własnego zwierzątka. Rodzice, którzy chcą przygotować dziecko do posiadania pupila, koniecznie muszą przeczytać tę książkę. Dawno już nie czytałam takiej, w której by tak obrazowo wyłożono małym ludziom, czym jest opieka nad zwierzęciem i jak należy ją zorganizować. Dorośli powinni być również zadowoleni z tego, że w „Poradniku małego hobbysty” autor nieustannie powtarza, jak ważna – podczas realizacji swoich pasji – jest współpraca z rodzicami, konsultowanie z nimi wszelkich z podejmowanych działań. Do tego dodać trzeba przypominanie o bezpieczeństwie i istotnych dla nas wartościach, co czyni z książki doskonałe narzędzie pomagające w wychowywaniu młodych ludzi. Niewątpliwym atutem serii „Dzielni-samodzielni”, do której należy i ten poradnik, jest piękna szata graficzna. Trzeba tu zwrócić uwagę zwłaszcza na zabawne ilustracje wykonane przez Janusza Baszczaka.

Sami widzicie, w jak wielu kontekstach sytuacyjnych można wykorzystać tę książkę. Marcin Przewoźniak staje się więc kimś w rodzaju kumpla, który z dużą dozą swobody i dobrego humoru pokazuje, jak być pozytywnym dziwakiem, a więc hobbystą, który wie, jak mądrze realizować własne pasje. „Poradnik małego hobbysty” jest więc świetnym tekstem, który uczy najmłodszych  porządkować własne kolekcje, ale też pielęgnować to, co jest dla nich najważniejsze w życiu.

Marcin Przewoźniak, Poradnik małego hobbysty, Publicat S.A., Centrum Edukacji Dziecięcej, Poznań 2014. Ilustracje: Janusz Baszczak. Seria: Dzielni-samodzielni. ISBN:978-83-245-9978-3. 144 strony.

*Marcin Przewoźniak, Poradnik małego hobbysty, Publicat S.A., Poznań 2014, s. 21.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!