GÓRA

Starsza siostra czeka na rodzeństwo!

Dawno nie czytałam tak pięknej i wzruszającej książki. Puk, puk, jest tam kto? W brzuchu naszej mamy Jo Witek i Christine Roussey to opowieść o oczekiwaniu małej dziewczynki na siostrę, która rośnie w brzuchu mamy. Wyobraźcie sobie dziecko, które nie może już doczekać się rodzeństwa i zastanawia się, jak będzie wyglądało. Każdy dzień ciąży to wielkie święto dedykowane maleństwu, które za chwilę ma pojawić się w rodzinie. 

Wzruszyłam się, kiedy czytałam tę książkę. W Puk, puk, jest tam kto? autorki sięgnęły po najgłębiej skrywane uczucia. Pokazały, jak piękny jest czas ciąży, zwłaszcza w sytuacji, kiedy zarówno matka, jak i dziecko otoczone są miłością. Niezwykła jest także więź, która rodzi się pomiędzy maluszkiem i oczekującym na niego rodzeństwem. Mała bohaterka książki rozmawia z brzuchem mamy, opowiada siostrze o tym, co dzieje się na zewnątrz, mówi, co robi, by moment przyjścia Lileczki na świat był szczególny. A kiedy Lilka w końcu pojawia się w rodzinie, dziewczynka radośnie stwierdza, że wspaniale jest być starszą siostrą.

Wszystkie z pozytywnych emocji, które towarzyszą opowiadanej historii, zostają spotęgowane przez wspaniałą szatę graficzną książki. Christine Roussey wykonała piękne ilustracje, które wzbogacono o wzruszające rozkładanki. Można zajrzeć do rosnącego wciąż brzucha mamy i zobaczyć, co robi maluszek. Każdy z tych obrazów jest odbiciem wyobrażeń dziecka o tym, co dzieje się na kolejnych etapach ciąży.

Puk, puk, jest tam kto? to jest mądra i piękna książka, która pokazuje, czym są ciąża i oczekiwanie na dziecko. Autorki przekazują same pozytywne wartości i emocje. Przełamują wszelkie lęki i obawy, które często towarzyszą rodzinie w tym czasie.  Jo Witek i Christine Roussey stworzyły wspaniały prezent dla każdej starszej siostry i dla wszystkich, którzy pragną celebrować ten piękny czas, jakim jest ciąża i przyjście na świat dziecka.

Jo Witek, Christine Roussey, Puk, puk, jest tam kto? W brzuchu naszej mamy, Mamania, Warszawa 2017. Tytuł oryginalnyLe ventre de ma maman. Toi dedans, moi devant. Tłumaczenie: Anna Rosiak. ISBN: 978-83-65087-82-9. 36 stron.

 

 

 

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz