GÓRA

Przekonaj się, że otaczająca Cię rzeczywistość jest fascynująca!

Tyranozaur i TraktorzystkiNie ma takiej książki Tiny Oziewicz, która by mnie nie zachwycała. W tekstach autorki cenię sobie jej umiejętność pokazywania małym czytelnikom, jak wielki pożytek można uczynić z wyobraźni i jak bardzo inspirująca może być otaczająca ich rzeczywistość. W „Tyranozaurze i Traktorzystkach” autorka przekonuje, że w każdej, najbardziej banalnej nawet rzeczy, odnaleźć można motywację do stworzenia niesamowitych historii.

„Tyranozaur i Traktorzystki” to opowieść o bohaterkach jednego malunku znajdującego się na talerzu. Porce i Lana, jak nazwały siebie postacie książki, wiodły spokojne życie na jego białej przestrzeni. Miały do dyspozycji traktor i motor, którymi jeździły w górę i w dół. Pewnego dnia talerz został stłuczony. Dziewczynki uchroniły się przed wyrzuceniem do kosza. Musiały jednak zupełnie zmienić swoje życie, odnajdując dla siebie miejsce w innych przestrzeniach domu. Okazało się, że w mieszkaniu znaleźć można mnóstwo rysunków, których bohaterowie przeżywają liczne przygody.

Tyranozaur i Traktorzystki fragmentTa niesamowita historia została dookreślona dzięki oryginalnym i intrygującym ilustracjom Oli Woldańskiej-Płocińskiej. Dzięki pisarce i ilustratorce dzieci mogą przekonać się, jak wiele ciekawych przygód przeżywają każdego dnia bohaterowie obrazków znajdujących się na talerzach, kubkach, tapetach i wielu innych ozdobach pojawiających się w domach. Po przeczytaniu tej książki, mali ludzie z zaciekawieniem będą przyglądać się otaczającemu ich światu, poszukując w nim inspiracji do tworzenia własnych historii. W inspirowaniu do aktywności twórczej odnajduję największą wartość wszystkich tekstów Tiny Oziewicz. Motywacją taką staje się z pewnością również piękna szata graficzna tej dziecięcej powieści.

Moje Traktorzystki „Tyranozaur i Traktorzystki” to lektura inspirująca do tworzenia własnych historii z elementów rzeczywistości, która otacza czytelników. Dlatego też ta książka powinna być czytana wszystkim dzieciom. Dzięki niej będą baczniej przyglądać się światu i odnajdywać w nim zachętę do aktywności twórczej. Tina Oziewicz pokazuje najmłodszym, że ich życie jest fascynujące i dzięki swojej wyobraźni mogą sprawić, że nigdy nie doświadczą nudy!

Tina Oziewicz, Tyranozaur i Traktorzystki, Czerwony Konik, Kraków 2013. Ilustracje: Aleksandra Woldańska-Płocińska. ISBN: 978-83-933934-6-6. 40 stron.

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Komentarze (1)

Napisz komentarz