GÓRA

Dziecięce przyjaźnie, o których się nie zapomina

Sklota...Kto pamięta Sklotę, Kaktusa i ich przyjaciół? Kolejny tom opowieści o dziewczynce, która dopiero rozpoczyna naukę szkolną i przeżywa przez to mnóstwo przygód, cieszą coraz większą grupę czytelników. Kilkulatkowie uwielbiają tę bohaterkę, ponieważ jest do nich bardzo podobna. Katastrofy pojawiające się w jej życiu zwykle są wynikiem naiwności i niewiedzy, a nie zamierzonego działania. Wszystko to sprawia, że „Wielkie odkrycia Matyldy i Skloty” Agnieszki Gadzińskiej stają się zabawną opowieścią o przyjaźni i odkrywaniu świata przez koleżanki z dzieciństwa. O takich chwilach wspomina się przez całe życie…

Agnieszka Gadzińska oddała w ręce małych czytelników i ich rodziców kolejny tom opowieści o przygodach Skloty, jej siostry, przyjaciółki Matyldy, kota Kaktusa i ich kolegów. Kto sięgał po wcześniejsze książki z serii „Sklota…”, ten wie, że czytając je, można się przede wszystkim dobrze bawić. W każdym opowiadaniu czeka na odbiorcę mnóstwo dobrego humoru, co wiąże się zwykle z kłopotami, w jakie wpadają mali bohaterowie. Z „Wielkich odkryć Matyldy i Skloty” dowiecie się, że szczęście zawsze musi boleć, że rosół z mydełkiem rumiankowym nie smakuje najlepiej i że jazda z wyobraźnią to jest bardzo męczące zajęcie. Dzieci przekonają się również, że zabieranie kota do biblioteki lub na przedstawienie szkolne może zakończyć się katastrofą i że bardzo trudno jest wykopać morze oraz nie jest też łatwo się zrelaksować. Dorośli wiedzą, co oznaczają takie problemy dzieci. Książkowi bohaterowie również się tego dowiedzą, jednakże wszystkie przeciwności z jakimi się zetkną, zawsze czegoś ich nauczą.

Kolejny tom opowieści o Sklocie, podobnie jak poprzednie, jest zabawny i intrygujący. Bohaterowie biorą udział w wydarzeniach, które dzieją się w przestrzeni domu rodzinnego, szkoły i środowiska lokalnego. Są to do tego takie sytuacje, jakie przytrafiają się niemal wszystkim kilkulatkom. Każda zaś w bardzo dyskretny sposób uczy czegoś czytelników. Książka spełniając funkcję rozrywkową, zgrabnie łączy ją więc z funkcją wychowawczą. Doskonałym dopełnieniem czytanego tekstu, dookreślającym pozytywny nastrój w nim panujący, są ilustracje Artura Nowickiego.

„Wielkie odkrycia Matyldy i Skloty” bawią i uczą, podkreślając dużą wartość dziecięcej przyjaźni, która z pewnością nie zostanie zapomniana i w dorosłym życiu. Agnieszka Gadzińska dba więc o dobry nastrój czytelników swoich książek, ale też sprawia, że stają się oni dziećmi mądrymi i dobrze wychowanymi.

Agnieszka Gadzińska, Wielkie odkrycia Matyldy i Skloty, Skrzat, Kraków 2014. Ilustrator: Artur Nowicki. Seria: Sklota… ISBN: 978-83-7915-085-4. 72 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!