To jest moja filozofia życiowa!
Od pewnego momentu zaczęłam kierować się głosem serca. Postanowiłam za wszelką cenę robić to, co kocham. Chciałam pisać i mieć pracę związaną z książkami. Mimo, że zajmowałam różne stanowiska, które nie zawsze były związane z moją pasją, w nocy tworzyłam za darmo lub za niewielką kwotę, by gdziekolwiek, ktokolwiek opublikował moje artykuły. Niespodziewanie otrzymałam pracę w wydawnictwie i od tamtej pory żyję z pisania. W książce „Siła serca” o poszukiwaniu prawdziwego celu życiowego, o życiu zgodnym z głosem serca, opowiadają najbardziej znani i cenieni nauczyciele duchowi, pisarze, lekarze, myśliciele i wiele innych osób.
Baptist de Pape tworząc film o sile serca, postanowił też wydać książkę. Sam kiedyś zrezygnował z intratnej posady prawnika, ponieważ wyuczony przez niego zawód nie był tym, jaki chciał w życiu wykonywać. Poszedł za głosem serca, tracąc szanse, o jakich marzą tysiące absolwentów prawa. Ale czy jego życie okazało się porażką? Istnienie w zgodzie z samym sobą, pełne miłości i dobra czynionego drugiemu człowiekowi, przynosi większe szczęście niż dobrze płatna praca i wpływy, jakie można dzięki niej osiągnąć. Więcej nawet. W „Sile serca” osoby, z którymi rozmawiał Baptist de Pape, wielokrotnie dowodziły, że kiedy człowiek zaczyna iść za głosem serca, robić to, co naprawdę kocha, cały świat pomaga mu zrealizować wyznaczone cele. Początkowo może być ciężko, może brakować pieniędzy, można się czuć osamotnionym, ale prędzej czy później pojawią się ludzie, którzy pomogą w rozwiązaniu problemów, tacy, którzy znają odpowiedzi na nurtujące nas pytania, pojawią się propozycje pracy, a my zaczniemy czuć szczęście i spełnienie. Może to brzmi nierealnie i śmiesznie. Ale wszystko, o czym jest mowa w „Sile serca”, jest prawdą, ponieważ przydarza mi się to każdego dnia.
Wielokrotnie zdarzały mi się sytuacje, kiedy pisałam coś za darmo, a w ciągu najbliższych dni pojawiały się dobrze płatne zlecenia. Kiedy robicie to, co kochacie, zwykle nie zastanawiacie się, ile na tym zarobicie. Później okazuje się, że ktoś, kto wam zlecił jakieś zadania, płaci wam więcej, ponieważ zauważa, jak dobrze je wykonaliście. Moim ukochanym fragmentem w książce „Siła serca” jest ten, w którym autor przekonuje, że każdy człowiek, który promienieje miłością i empatią, wkrótce otrzyma to samo. Jeśli natomiast będzie rozsiewać lęk i podejrzliwość, będzie ciągle spotykał się z lękiem i podejrzliwością, z ludźmi podobnymi do siebie. Kiedy jestem szczera i radosna, wokół mnie pojawiają się tacy sami ludzie. Mam szczęście do dobrych ludzi. Wielokrotnie ich spotykałam i to oni mi pomagali stać się tym, kim jestem, to oni sprawili, że mogę robić, co kocham i budzić się każdego dnia szczęśliwa. Łatwiej mi też pokonywać problemy, które napotykam w życiu, bo mam wokół siebie osoby, które wspierają mnie w każdej sytuacji.
„Siła serca” pokazuje więc, co oznacza życie w zgodzie z własnym sercem. W książce przywoływane są najnowsze badania naukowe, które dowodzą, jak wielkie znaczenie ma serce. Znani pisarze, myśliciele, nauczyciele duchowi i naukowcy opowiadają o sobie, by pokazać, jak wiele przeciwności musieli pokonać, by w końcu mogli zacząć robić to, co było ich przeznaczeniem. Kiedy odpowiedzieli na głos serca, mogli wreszcie żyć szczęśliwie. Baptist de Pape oddał więc w ręce czytelników książkę, która pomaga odnaleźć prawdziwy cel w życiu. Dla wielu z czytelników będzie to tekst, który pomoże im uporać się z problemami przeszkadzającymi w osiągnięciu szczęścia.
Przesłanie niesione przez „Siłę serca” to jest to wszystko, co jest podstawą mojego istnienia. Kiedy ktoś mówi wam, żebyście poszli za głosem serca, może wydawać się wam to śmieszne i możecie to zawołanie bagatelizować. Kiedy jednak postaracie się wyciszyć i przyjrzeć się temu, co naprawdę kochacie, sami zrozumiecie, że warto uczynić to fundamentem swojego życia.
Baptist de Pape, Siła serca. Odkrywanie prawdziwego celu w życiu, Dom Wydawniczy PWN, Warszawa 2015. Tytuł oryginalny: The Power of the Heart: Finding Your True Purpose in Life. Tłumacz: Maria Szafrańska-Brandt. ISBN: 978-83-7705-770-4. 232 strony. Współautorzy książki: Isabel Allende, Maya Angelou, Michael Beckwith, Paulo Coelho, Deepak Chopra, Joe Dispenza, Linda Francis, Jane Goodall, John Gray, Rollin McCraty, Howard Martin, Ruediger Schache, Marci Shimoff, Dean Shrock, Eckhart Tolle, Neale Donald Walsch, Marianne Williamson, Gary Zukav.