GÓRA

Żyj, jak chcesz

Jeśli tęsknicie za powieścią dobrze skonstruowaną, pięknie napisaną i przedstawiającą historie ludzi, którzy wbrew wszelkim społecznym oczekiwaniom oraz przeciwnościom losu walczą o to, by żyć, jak chcą, sięgnijcie po Manhattan Beach Jennifer Egan. Pisarka zaprosiła nas do Nowego Jorku lat 30. i 40. XX wieku, ale opowiedziała o nas, ludziach współczesnych, więcej niż moglibyśmy się tego spodziewać.

Manhattan Beach jest powieścią od początku do końca skrupulatnie przemyślaną i skonstruowaną. Jennifer Egan opowiedziała historie ludzi, którzy w latach 30. i 40. XX wieku starali się ułożyć sobie życie w Stanach Zjednoczonych mimo, że trwała wojna i że pochodzili z różnych zakątków świata. Punktem odniesienia ludzkich historii i ich centrum jest morze, ocean, jako symbole koniecznych do pokonania trudności, zapomnienia i poszukiwania nowego życia. Nie mniejsze znaczenie ma tu także jedno spotkanie, głównej bohaterki Anny i jej ojca, Eddiego, w rezydencji gangstera Dextera Stylesa w Manhattan Beach.

 

Kobieta, która wie czego chce

Kiedy Jennifer Egan przygotowywała się do pisania tej powieści, dostrzegła, jak wielkim wyzwaniem dla kobiety musiało być marzenie o karierze nurka. To nie była praca dla młodej dziewczyny. Anna musiała pokazać, że ma w sobie tyle siły i determinacji, ile mają ich w sobie mężczyźni, by stać się jedną z pierwszych kobiet nurków. Nie tego oczekiwało od niej społeczeństwo. Ale ona postanowiła żyć po swojemu. Nie uległa stereotypom nawet w sytuacji, kiedy jej życie pogmatwało się tak bardzo, iż wydawało się, że możliwe jest tylko jedno wyjście. Anna nie wybierała łatwych rozwiązań. Była silna i nie chciała podzielać losów znanych jej kobiet.

 

Nowe życie

Wojna, praca na statku, kryzys ekonomiczny sprawiały, że każdy z dnia na dzień mógł stracić swoje dotychczasowe zatrudnienie i stać się zupełnie innym człowiekiem. Czas przełomu stawał się też szansą. Wielu ludzi zmyślało własne historie, by stanąć przed możliwością stworzenia siebie na nowo. Bohaterowie Manhattan Beach ciągle borykali się z przeciwnościami losu, ale tylko najsilniejsi i najbardziej zdeterminowani zrealizowali wyznaczone sobie cele.

Manhattan Beach jest powieścią, która przypomina mi morskie głębiny. Pełna jest różnych ludzkich historii, zmagań z przeciwnościami, stereotypami i społecznymi oczekiwaniami, ale też namiętności, miłości,  marzeń i śmierci. Jennifer Egan wabi głębią i mądrością swojej opowieści. To jest historia, która pozostaje w człowieku na długo, bo dowiaduje się z niej wiele o sobie samym.

Szczegółowe informacje

Autor:Jennifer Egan
Tytuł:Manhattan Beach
Tytuł oryginalny:Manhattan Beach
Wydawnictwo:Znak literanova
Miejsce:Kraków
Rok wydania:2018
Tłumaczenie:Anna Gralak
ISBN:978-83-240-4832-8
Strony:592

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz