GÓRA
Czerń Kruka - Ann Cleeves

Życie na wyspie fascynuje i niepokoi

Szetlandy. Ludzie decydują się spędzić życie na wyspie, ponieważ wydaje się im, że tutaj znajdą spokój i będą bezpieczni. W pamięci mieszkańców zachowało się jednak wspomnienie morderstwa dziewczynki sprzed lat. Teraz znaleziono ciało nastolatki. Detektyw Jimmy Perez nie decyduje się na proste rozwiązanie sprawy. Wszczyna skrupulatne dochodzenie, które doprowadzi do zaskakujących wniosków.

Ann Cleeves w Czerni kruka akcję powieści rozegrała na Szetlandach. Nastrój panujący na wyspie, charakterystyczny dla tego regionu sposób życia i problemy, z jakimi spotykają się bohaterowie, tworzą niepowtarzalny, niepokojący klimat tej powieści. Dodać trzeba, że jest dobrze napisana. Seria Szetlandzka autorki spodobała się również filmowcom. Dokonano kilku jej ekranizacji. Zaś serial Szetland BBC został nazwany jednym z najlepszych seriali kryminalnych ostatnich czasów.

 

Niepokojące życie na wyspie

Czytelnicy mogą być zafascynowani zwłaszcza niepokojącym nastrojem życia wyspiarzy. Szetlandy fascynują, ale też wymuszają na mieszkańcach określone zachowania i wybory. Pewien rodzaj izolacji daje poczucie bezpieczeństwa, spokoju, ale też przytłoczenia i utraty wolności. Te negatywne odczucia zostają spotęgowane, kiedy Fran odnajduje ciało nastolatki i krążące nad nim czarne kruki.

Zaskakujące zakończenie

Ann Cleeves zaskakuje zakończeniem, ale powieść jest lekkim thrillerem, który nie wywołuje poczucia grozy. Tytułowy czarny kruk, który może przerażać, nie odgrywa w opowieści znaczącej roli. Nie ma też psychopatycznego mordercy, raczej zwykli, nieco pogubieni ludzie, odmieńcy, którzy nie są akceptowani w gronie swoich rówieśników i lokalnej społeczności. Czytając Czerń kruka, nie będziecie się bać. Ale trud, jaki trzeba włożyć we wskazanie zabójcy, sprawia, że książka fascynuje i nie pozwala się od siebie oderwać.

W Czerni kruka ciekawi życie na wyspie. Szetlandy, zwłaszcza zimą, są niepokojące i groźne. Ale Ann Cleeves w tej powieści oszczędza czytelnika. Książka nie wywoła złych snów, jedynie każe zastanowić się nad tym, jak tragiczne w skutkach może okazać się odtrącenie człowieka i poczucie braku akceptacji.

Szczegółowe informacje

Autor:Ann Cleeves
Tytuł:Czerń kruka
Tytuł oryginalny:Raven Black
Wydawnictwo:Czwarta Strona. Wydawnictwo Poznańskie
MiejscePoznań
Rok wydania:2018
Tłumaczenie:Sławomir Kędzierski
ISBN:978-83-7976-755-7
Strony:416

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz