GÓRA

Zwykła rzecz, a jaka magiczna

Teksty Wandy Chotomskiej znają chyba wszyscy. Ogromna popularność pisarki wśród polskich czytelników, staje się dowodem na to, iż pisze ona utwory wartościowe i interesujące, doskonale odpowiadające oczekiwaniom dziecięcego i młodzieżowego odbiorcy. Wydawnictwo Literatura w serii „Poduszkowce” wydało zbiór utworów Chotomskiej – „Od rzeczy do rzeczy”.

W książce znaleźć można wiele opowieści prozą poprzeplatanych rymowankami, w których głównymi bohaterami stały się przedmioty codziennego użytku. Takie teksty wartościowe są choćby dlatego, że przybliżają dzieci jeszcze bardziej do ich świata najbardziej znanego, codzienności i otaczających ich przedmiotów. Uczą najmłodszych czytelników poszukiwania w nich magiczności i cudowności. Wszystko, co zwykłe i dotąd martwe ożywa, zaczyna snuć własne historie i toczyć rozmowy. Kuchnie i pokoje zaczynają żyć własnym życiem, stają się przestrzeniami, w których przedmioty ulegają personifikacji, stając się równoprawnymi z ludźmi mieszkańcami domów.

W magicznych utworach Chotomskiej znaleźć można wiele więcej. W kolejnych linijkach czytelnicy odkrywać mogą liczne związki frazeologiczne, które stały się częścią intrygującego i zabawnego tekstu. Wszystko to razem sprawia, że młodsze dzieci zachwycać będą się ciekawą historią, starsze – wezmą również udział w lekcji etymologii.

Dopełnieniem tekstu są ilustracje Magdaleny Kozieł-Nowak. Artystka w kompozycjach, które przypominają obrazki namalowane przez dzieci, przedstawiła niezwykły i nierealny świat rzeczy wyjętych wprost z dziecięcego snu. Doskonale więc ilustracje te wpisują się w styl serii „Poduszkowce”, a więc utworów przeznaczonych dla mniejszych dzieci i doskonale nadających się do czytania na dobranoc.

„Od rzeczy do rzeczy” Wandy Chotomskiej wprowadza w magiczny świat dziecięcej wyobraźni, w którym pierwszą rolę grają przedmioty codziennego użytku. Po przeczytaniu tego zbioru, dzieci inaczej patrzeć będą na swoje mieszkanie. Każda z dotąd zwykłych rzeczy, stanie się magiczna.

Wanda Chotomska, Od rzeczy do rzeczy. Wydawnictwo Literatura. Łódź 2012. Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak. ISBN 978-83-7672-142-2. 64 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz