GÓRA

Zwierzęta i ludzie bez tajemnic!

SuminskaKto przeczytał Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt, z pewnością sięgnie też po kolejną książkę Doroty Sumińskiej – Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt. Obie stanowią zbiór ciekawostek dotyczących życia istot zamieszkujących Ziemię. Obie intrygują i zadziwiają, ale też bawią i uczą, odkrywając tajemnice otaczającego nas świata.

Dorota Sumińska jest specjalistką od spraw związanych ze zwierzętami. A że człowiek jest ssakiem, jak wiele innych istot żywych, w swoich książkach pisarka odkrywa również tajemnice ludzi. Po teksty tej autorki szczególnie chętnie sięgają najmłodsi czytelnicy. Zwykle bardzo interesuje ich świat zwierząt, ale jest w nich też silne pragnienie poznawania rzeczywistości, w której egzystują. To objawia się na przykład mnóstwem zadawanych przez nich codziennie pytań. Teraz już ich dociekliwość nie będzie budzić skrępowania dorosłych. Po przeczytaniu Dlaczego hipopotam jest gruby?, rodzice i dziadkowie poznają niemal wszystkie tajemnice zwierząt, ale także będą mogli zaskoczyć dzieci ciekawostkami, które zadziwią i szybko zostaną zapamiętane.

Dlaczego hipopotam jest gruby? pozwala zajrzeć za kulisy zwierzęcego i ludzkiego życia. Dzięki tej książce można poznać zwyczaje poszczególnych gatunków, motywację ich zachowań, przyczyny czasem bardzo intrygującego wyglądu oraz najbardziej intymne sekrety. Jak twierdzi Dorota Sumińska, w świecie zwierząt nic nie dzieje się bez przyczyny i wszystko urządzone zostało tak, by każdej istocie żywej egzystowało się łatwiej oraz przyjemniej. Dlatego hipopotam jest gruby, kura znosi jajka, czereśnie mają pestki, człowiek się poci, psy wystawiają język i dyszą, a rekin młot ma taką dziwną głowę. Problemów omówionych w książce jest więcej. Wszystkie motywują do poszukiwania innych jeszcze wiadomości dotyczących życia na Ziemi.

Bardzo istotna jest forma tekstu. Wszystkie informacje w prosty i zabawny sposób przedstawione zostały w pytaniach i krótkich odpowiedziach. W odnajdywaniu potrzebnych wiadomości pomaga też indeks. Dlaczego hipopotam jest gruby? jest więc zbiorem ciekawostek, które można czytać w dowolny sposób – raz w całości od początku do końca, innym zaś razem można sięgać tylko po informacje dotyczące konkretnych zwierząt, na przykład, kiedy trzeba przygotować się do lekcji w szkole. Doskonałym dopełnieniem opowiadanych historii jest piękna szata graficzna z zabawnymi ilustracjami Joanny Żero. Wielu z początkujących odbiorców literatury doceni też z pewnością dużą czcionkę liter, która ułatwia czytanie.

Świat zwierząt oraz ludzi zadziwia i ma jeszcze wiele tajemnic. Niektóre z nich pozwoliła nam odkryć Dorota Sumińska. Dlaczego hipopotam jest gruby? jest więc kolejnym zbiorem intrygujących informacji o otaczającej nas rzeczywistości. Wszystkie zadziwiają, czasem bawią i przede wszystkim wzbogacają wiedzę o sobie samym i o tym, co znajduje się w najbliższym otoczeniu. Wiele jeszcze przed nami do odkrycia. Z książkami Doroty Sumińskiej poznawanie świata jest wspaniałą przygodą.

Dorota Sumińska, Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016. Ilustracje: Joanna Żero. ISBN: 978-83-08-06086-5. 124 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz