GÓRA

Związek, który zostawia ranę na całe życie

Eve Ainsworth pracuje z młodzieżą i wie, jak pisać, żeby zostać wysłuchaną. W swoich powieściach zwykle oddaje głos młodym ludziom, by ich odbiorcy mogli się z nimi utożsamić i łatwo dostrzec problemy, które i ich dotykają. Zadurzenie jest powieścią skierowaną do nastolatków, ale jestem przekonana, że wielu dorosłych znajdzie w niej coś dla siebie. Ilu z Was żyje w toksycznych związkach? Historia Anny uzmysławia, że prawdziwą siłę pokazuje ten, kto potrafi odejść.

Anna mieszka z ojcem i bratem. Matka od nich odeszła. Nie mogła znieść biedy, była rozczarowana swoim małżeństwem. W najtrudniejszych dla dziewczyny chwilach zauważa ją Will, najprzystojniejszy chłopak w szkole. Anna traci dla niego głowę, zadurza się w nim i dla niego zmienia życie. On deklaruje swoją miłość, ale nieustannie dziewczynę krzywdzi. Sprawia, że traci przyjaciół i odchodzi z zespołu, w którym śpiewa. Szybko okazuje się, że Will staje się przyczyną cierpienia także jej kolegów i rodziny.

Zadurzenie jest opowieścią o toksycznej miłości nastolatków. O pierwszym związku, który pozostawi ranę na całe życie. Każdy z nas potrzebuje akceptacji, każdy chce słyszeć, że jest idealny i piękny, że jest dla kogoś najważniejszy. Ale nikt nie ma prawda jednocześnie żądać od nas całkowitej zmiany, bycia kimś, kim nie jesteśmy. W miłości i przyjaźni musisz przede wszystkim czuć, że jesteś sobą. One nie przynoszą bólu, a już na pewno nie powinny łączyć się z przemocą.

Historia Anny jest przestrogą dla wszystkich młodych ludzi. Wielkim szczęściem jest być z najprzystojniejszym chłopakiem w szkole. Ale nigdy za cenę upokorzenia i przemocy. Zadurzenie jest powieścią, którą powinno się podsunąć każdej dorastającej dziewczynie, rodzicom nastolatków i wszystkim dorosłym, którzy pracują z młodzieżą. Eve Ainsworth pokazuje, co trzeba robić, żeby nie pomylić miłości z destrukcyjnym zadurzeniem i jak postępować, by nasze dzieci nie chciały wchodzić w toksyczne zwiazki.

Eve Ainsworth, Zadurzenie, Zielona Sowa, Warszawa 2016. Tytuł oryginalny: Crush. Tłumaczenie: Marcin Mortka. ISBN: 978-83-7983-911-7. 256 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz