GÓRA

Zrozumieć niepłodność

Nadzieja na nowe życie„Nadzieja na nowe życie. Poradnik dla marzących o dziecku” Joanny Kwaśniewskiej, Justyny Kuczmierowskiej i Agnieszki Doboszyńskiej jest przede wszystkim książką o niepłodności. Opowiada o przeżyciach z nią związanych, o trudnościach, z jakimi to musi się borykać osoba niepłodna, jej partner, najbliżsi oraz znajomi. Dla każdej z tych osób jest to bardzo trudny problem. Jednak nie ograniczałabym grupy odbiorców tekstu do tych, których w jakiś sposób dotyczy zjawisko niepłodności. Powinni przeczytać ją wszyscy, którzy chcą je zrozumieć i ci, którzy zadręczają nieustannie bezdzietne pary pytaniem o potomka.

Autorki książki przekonują, że stres, jaki przeżywają osoby niepłodne i ich partnerzy, jest porównywalny do tego, jaki przeżywa się po stracie kogoś bliskiego lub w sytuacji, kiedy otrzymało się informację o zachorowaniu na raka lub przeżyciu zawału serca. Nie można mieć żadnych wątpliwości co do tego, że są to doświadczenia trudne, ekstremalne i silnie traumatyzujące. Autorki opowiadają także o tym, dlaczego tak wiele osób dotyka dziś problem niepłodności. Mowa jest tu bowiem o około dwóch milionach ludzi mieszkających w naszym kraju. Wpływa na to szereg czynników, ale przede wszystkim nowoczesny styl życia, brak ruchu, siedząca praca, codzienne spożywanie chemii w pokarmach, telefony komórkowe, telewizja, komputery. Wszystko to są elementy, które definiują naszą współczesność i nie można ich wyeliminować. Można jednak zniwelować ich niekorzystne oddziaływanie, poprzez dbanie o siebie na innych polach. „Nadzieja na nowe życie…” pomaga więc uporać się z problemem niepłodności lub zaakceptować własną bezpłodność. Jednak jest przede wszystkim wszechstronnym poradnikiem, który obejmuje życie ludzkie, człowieka holistycznie. Pokazuje on do tego, w jaki sposób możemy radzić sobie z wszelkimi życiowymi trudnościami. Sama nie doświadczyłam problemu niepłodności. Zdaję sobie więc sprawę, że te osoby, które zostały nim dotknięte, będą odbierały tę książkę w inny sposób niż ja ją odbieram. Powinien ją jednak przeczytać każdy, przede wszystkim dlatego, aby zrozumieć i aby nie zadręczać bezdzietne pary pytaniami o plany związane z rodzicielstwem.

„Nadzieję na nowe życie…” pragnę docenić przede wszystkim za rzetelne, poradnikowe, ale i naukowe podejście do tematu. Wiele z tej książki dowiedziałam się na temat emocji, uczuć, stresu i radzenia sobie z nim, potrzeby wsparcia, budowania relacji z partnerem, relacji z lekarzem i poznałam wiele innych informacji, które pokazują, jak żyć w zgodzie z samym sobą i jak radzić sobie w sytuacjach trudnych. Interesująca jest też konstrukcja tej książki. Składa się ona z dwudziestu ośmiu rozdziałów. Każdy z nich ma symbolizować dwadzieścia osiem dni cyklu miesięcznego kobiety. Każdy rozpoczyna się osobistym, czasem silnie wzruszającym fragmentem dziennika, dookreślającym emocje, przeżycia bohaterki opowieści. Następnie pojawia się odwołanie psychologiczne, precyzujące wątek, jaki podejmowany jest w rozdziale. Dalej pojawia się część poradnikowa, wypełniona raportami z badań i przydatnymi wskazówkami.

„Nadzieja na nowe życie…” jest więc książką dla każdego, kto doświadcza problemu niepłodności oraz dla wszystkich osób, które pragną nauczyć się kochać siebie i życie, jakie zostało im dane – z dzieckiem biologicznym, adopcyjnym lub bez dziecka. Jest to także bardzo ciepła, kobieca książka, która pokaże czytelniczkom, jak można odkryć piękno swojego ciała i otaczającego je świata.

Joanna Kwaśniewska, Justyna Kuczmierowska, Agnieszka Doboszyńska, Nadzieja na nowe życie. Poradnik dla marzących o dziecku, Znak, Kraków 2015. ISBN: 978-83-240-3286-0. 442 strony.

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!