GÓRA

Zostań bohaterem przedszkola!

nowy1Trudno jest być nowym w grupie przedszkolnej. Jeszcze trudniej jest wśród Potwornych Maluchów. Choć szybko okaże się, że Konstanty, nazywany Stambułem, znajdzie sposób na to, by wzbudzić podziw rówieśników. Mayer, Lehmann i Schulze w „Nowym” pokazują więc młodym czytelnikom, jak przetrwać okres adaptacji w przedszkolu.

Mayer, Lehmann i Schulze stworzyli opowieść, którą należy docenić przede wszystkim za prostotę obrazowania. Czytając tę książkę, mali i duzi odbiorcy będą czuć się tak, jakby słuchali relacji z przedszkola, którą opowiada zwykły obserwator. Nie znajdziecie tutaj zbędnego moralizatorstwa. Nie ma nachalnego podkreślania, co jest dobre, a co jest złe. Wszystko, co najważniejsze, kryje się w tle opowiadanej historii i zwłaszcza w wypowiedziach dzieci, które trochę śmieją się z nowego kolegi, ale tak naprawdę go podziwiają, ponieważ już pierwszego dnia pokazał, jak wartościowym jest człowiekiem.

„Nowy” jest pierwszym tomem z serii „Potworne Maluchy”, które chyba nie są tak potworne, jakby się to początkowo wydawało. Co prawda dzieci mają problem z dyscypliną, wyśmiewają się z kolegi, ale ostatecznie przecież każde poczęstowało go swoim śniadaniem. Kto kiedyś próbował poprosić przedszkolaka o oddanie przyniesionych z domu pyszności, ten wie, że nie jest to proste zadanie. A i postawa Konstantego-Stambuła wprawiła niemal wszystkich w zachwyt. Potworne Maluchy wiedzą więc, co jest dobre, a co jest złe. Nastrój opowiadanej historii doskonale oddają ilustracje Susanne Göhlich. Dzieci chętnie więc tej opowieści wysłuchają, z zainteresowaniem obejrzą wykonane do niej obrazki i z pewnością także zostaną zmotywowane do samodzielnej aktywności twórczej, za pomocą której przedstawiać będą to, co dzieje się w ich grupie przedszkolnej.

„Nowy” jest więc opowieścią, która spodoba się każdemu dziecku uczęszczającemu do przedszkola. W książce czekają na nie wydarzenia, jakie dzieją się każdego dnia w jego życiu. Spotka w niej też pewnie wielu bardzo podobnych do swoich kolegów bohaterów. Dzięki tej historii dowie się również, co robi największe wrażenie na rówieśnikach.

Nowy fragment

Meyer/Lehmann/Schulze (Monika Osberghaus, Thomas Engelhardt), Nowy, Dwie Siostry, Warszawa 2014. Tytuł oryginalny: Der Neue. Ilustracje: Susanne Göhlich. Tłumaczenie: Anna Bittner, Magdalena Cicha-Kłak. Seria: Potworne Maluchy. ISBN: 978-83-63696-97-9. 28 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz