GÓRA

Żadnej przemocy!

Astrid Lindgren jest jedną z tych pisarek, której imię i nazwisko pamięta niemal każde dziecko. Historie Pippi i dzieci z Bullerbyn bawią oraz inspirują do działania małych czytelników na całym świecie. A wielu dorosłych podziela wizję dzieciństwa pisarki, wedle której dzieci mają prawo do bezpiecznego i szczęśliwego życia, poszanowania swojej godności, ochrony przed przemocą i wsparcia w realizacji marzeń*. O tym mówiła też w przemówieniu, jakie wygłosiła, kiedy w roku 1978 odbierała Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich.

Świat, a zwłaszcza Niemcy, nie były jeszcze gotowe na słowa Lindgren, kiedy ta – odbierając Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich – mówiła o przeciwdziałaniu przemocy oraz o pokoju. Zabroniono wręcz pisarce wygłaszania tego przemówienia. Jeśli jednak znacie historię Lindgren, wiecie, że nigdy się nie poddawała. Odpowiedziała więc organizatorom, że jeśli nie będzie mogła opowiedzieć o tym, jak postrzega pokój na świecie oraz jak widzi w nim dzieci, nie przyjedzie odebrać nagrody. Lindgren się nie odmawia! Musiano przystać na ten sprzeciw pisarki. Tak więc udało się wygłosić przemówienie zatytułowane Żadnej przemocy!. Znaleźć można je w niewielkiej książeczce o tym samym tytule.

W Żadnej przemocy! przeczytacie też słowa Marty Santos Pais, Specjalnej Przedstawicielki Sekretarza Generalnego ONZ do spraw Przemocy wobec Dzieci oraz Thomasa Hammarberga, Doradcy w Komitecie Praw Człowieka ONZ i członka pierwszego Komitetu Praw Dziecka. Doskonałym dookreśleniem tego trudnego i ważnego tematu są w książce ilustracje Stiny Wirsén oraz wiersz Astrid Lindgren – Gdybym była Bogiem…. 

Ta wielogłosowa opowieść, jaką znajdziecie w książce wydawnictwa Zakamarki, dotycząca przemocy wobec dzieci i pokoju na świecie, unaocznia czytelnikom, jak wielkim problemem jest krzywdzenie najmłodszych. Złe doświadczenia z dzieciństwa są przyczyną wojen i niewłaściwych decyzji tych, którzy dziś, jako dorośli, stanowią o losie ludzi. Jak twierdzi Astrid Lindgren tyrani, ciemiężyciele i prześladowcy musieli doświadczać przemocy w dzieciństwie, co sprawiło, że dzisiaj sami się do niej uciekają.  Żadnej przemocy! niech będzie mottem każdego z nas. Kary cielesne, mimo że zostały prawnie zakazane, dla wielu jeszcze rodziców są jedynym sposobem rozwiązywania rodzinnych konfliktów. Przemoc wobec dzieci musi zniknąć, żeby na świecie mógł zapanować pokój. 

* A. Lindgren, Żadnej przemocy!, Zakamarki, Poznań 2020, s. 5.

Szczegółowe informacje

Autor:Astrid Lindgren
Tytuł:Żadnej przemocy!
Tytuł oryginalny:Aldrig våld!
Tłumaczenie:Anna Węgleńska
Wydawnictwo:Zakamarki
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2020
Ilustracje:Stina Wirsén
ISBN:978-83-7776-197-7
Strony:48

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz