GÓRA

Zaczytany Śląsk po raz czwarty!

Targi Książki w KatowicachIV edycja Targów Książki zbliża się dużymi krokami… W dniach 21-23 listopada 2014 Hala Widowiskowo-Sportowa „Spodek” zamieni się w raj dla wielbicieli książek i amatorów rękodzielnictwa. Jak co roku wydarzenie to zgromadzi spragnionych żywych spotkań z literaturą, przybywających nie tylko ze Śląska, ale z całej Polski.

Tegoroczne Targi Książki, odbywające się pod patronatem honorowym małżonki prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej, organizowane są przez Expo Silesia, Uniwersytet Śląski i Miasto Katowice. Wydarzenie wspierają miasta województwa śląskiego oraz liczne instytucje regionalne i kulturalne.

Program wydarzeń jak co roku będzie obfitował w spotkania autorskie, warsztaty, szkolenia i panele dyskusyjne. Miłośnicy kryminałów spotkają się z Marcinem Melonem, autorem pierwszego kryminału napisanego w całości po Śląsku oraz ze Zbigniewem Białasem, autorem „Korzeńca” i „Pudru i pyłu”. Dla nauczycieli przygotowano specjalne szkolenia: warsztaty prowadzone przez Bożenę Formę oraz warsztaty freinetowskie. Natomiast dla bibliotekarzy przygotowano wykład Aleksandry Sidło „Futurystyczna wizja książek, bibliotek i archiwów w świecie Gwiezdnych Wojen George’a Lucasa”. Blogerom książkowym zostaną poświęcone panele dyskusyjne: “Czy na blogach książkowych chcemy czytać tylko o książkach?” oraz “Problem dyskusji na blogach, czyli jak zachęcić czytelników do polemiki w komentarzach?”. Pasjonaci regionu górnośląskiego zostaną zaproszeni do debaty na temat: „Jak pisać o Górnym Śląsku?”.

Ponadto odbędzie się spotkanie z grafikiem Justyną Boguś, która opowie o tym, jak projektować, a jak nie projektować okładki książek, oraz „W królestwie bajki”, czyli pogram Konrada Bilskiego nawiązujący do różnych bajek. Nie zabraknie wrażeń dla miłośników fantastyki, którzy na targach będą mogli spotkać się m.in. z Jakubem Ćwiekiem, Andrzejem Pilipiukiem i Robertem Wegnerem.

Organizatorzy pamiętają o najmłodszych gościach Targów Książki. W punkcie opieki i na placu zabaw nie zabraknie konkursów i warsztatów plastycznych i literackich. W programie gry i zabawy ruchowe inspirowane postaciami z książek, czytanie literatury dziecięcej oraz spotkania z gośćmi specjalnymi, m.in. z Bożeną Formą, Tomaszem Szwedem i Grzegorzem Chudym, a także z policjantami i strażakami. Szeroka oferta wydawnictw dziecięcych i młodzieżowych poszerzy literackie zainteresowania młodych czytelników. Rodziców z dziećmi na swoje stoiska zaproszą: Akapit Press, Bajki-grajki, Dreams, Ezop, Małe Jeżyki, Mind&Dream, Nasza Księgarnia oraz Zakamarki.

Więcej informacji na stronie www.targiksiazki.eu

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!